Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

Yeni Başlayanlar için Performans Pazarlaması Süreci Nasıl Yürütülür?

İşe nasıl başladığınız kadar önemli bir diğer adımda o işi nasıl yürüttüğünüzdür. Mükemmel koordinasyon sahibi bir ajansın süreç yönetimiyle tanışın! Biraz ‘’etkili’’ konuşalım!

Performans Pazarlaması

Yeni Başlayanlar için Performans Pazarlaması Süreci

Tüm performans pazarlaması stratejileri, markalara özel olarak geliştirilmektedir. Çünkü her markanın hedefleri, beklentileri ve reklama ayırdıkları maliyetleri değişkenlik gösterir. Ayrıca marka tanınırlığınız ve daha önce reklam çalışması yapıp yapmadığınız gibi konular performans pazarlaması sürecinde izleyeceğiz yol için size ipuçları sunar.

Çalışmalara başlamadan önce detaylı bir analiz süreci sizi bekliyor. “Bu analizlere neden ihtiyacım var” mı diyorsunuz? O zaman size konuyu şu şekilde özetleyelim: Performans pazarlaması; site trafiğinizin artması, marka tanınırlığı kazanmanız ve daha fazla kullanıcı etkileşimi yaratabilmeniz için çeşitli olacaklar sunar. Ancak bu noktada hangi kitlelere ulaşmanız gerekiyor, bu süreçte hangi performans pazarlama kanallarından destek almalısınız gibi sorulara yanıt vermelisiniz. Ancak bu sayede verim alabileceğiniz bir strateji geliştirebilirsiniz.

Performans Pazarlamasına Neden İhtiyacınız Var?

Öncellikle tüm dijital pazarlama kollarında olduğu gibi performans pazarlamada da verilerin gücünden yararlanırsınız. Veriler firmanızın geleceğini inşa edebilmeniz için size ışık tutar. Unutmayın ki bugününüzü göremeden geleceğinize yatırım yapamazsınız. Elde edeceğiniz her veri markanıza özel konular hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu durumda kişiselleştirilmiş stratejiler oluşturup firmanız için dijitalde büyük yatırımlar yapabilirsiniz. Bunun dışında performans pazarlamasının faydaları şu şekildedir:

 • Veri odaklı sistemi sayesinde doğru bütçe yönetimi yapabilirsiniz.
 • Ölçümlenebilir bir sistemdir. Bu sayede devamlı olarak iyileştirme yapmanız mümkün.
 • Firmanızın dijital yolculuğunda stratejik bir yol haritası çizebilirsiniz.
 • Performans pazarlamada güncel verilere istediğiniz zaman ulaşabilir ve buna uygun olarak aksiyon planınızı değiştirebilirsiniz.
 • Web sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını hedefler. Sitenizi onları memnun edecek formatta sunabilmenize olanak tanır.
 • En önemlisi doğru anda doğru hedef kitle ile etkileşime girerek; zamandan, maliyetten ve bütçeden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu faydalar kapsamında web siteniz için;

 • Satış ölçümleri,
 • Sosyal medya analizi ve planlamaları,
 • Trafik arttırma,
 • Sitenizin performans analizini yapılmaktadır.

Kazandıran Marketing Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Performans pazarlaması faaliyetleri öncesinde ilk olarak marka analizi yapmanız çok önemli bir konudur. Çünkü yol haritanız olmadan ilerlemeye çalışırsanız ya da varış noktasını belirlemezseniz yapacağınız çalışmaların sonuçları elbette ki sizi memnun etmeyecektir. Bu noktada markanıza ve sitenize gerçekçi bir gözle bakmanız gerekiyor. Değerlendirmeniz gereken konular:

 • Web sitesi trafiğiniz,
 • Mevcut satışlarınız,
 • Kaç abonenizin olduğu,
 • Kullanıcılarınızın etkileşim ve dönüşüm oranları şeklindedir.

Bu sorulara cevap verdikten sonra markanız için performans pazarlamada elde etmek istediğiniz yakın ve uzak hedefleri belirlemeniz gerekiyor. Yine burada gerçekçi olmanız son derece önemli. Neden mi? Çünkü verilere dayanmayan ve mevcut durumunuza uzak hedefler sizi zorlar. Ayrıca gösterdiğiniz çaba ne kadar fazla olursa olsun eğer hedeflerinize ulaşamadığınızı görürseniz yine aynı ölçüde büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Bu yüzden zamanınızı, bütçenizi ve enerjinizi boşa harcamamak için iyi bir durum değerlendirmesi yapmanız şart. Bunun için elbette profesyonellerden destek almalısınız.

Hedeflerinizi belirledikten sonra bu hedeflere hangi kanallar üzerinden ilerleyeceğinizi seçmeniz gerekiyor. Bu Google ADS de olabilir sosyal medya reklamları da. Hangisini seçeceğiniz firmanızın ihtiyaçları ve hedef kitle analizinize bağlı. Örneğin A firması için verim sağlayacak bir performans pazarlama taktiği B firması için verimden ziyade hayal kırıklığına neden olabilir. Bu yüzden özelleştirilmiş performans pazarlama stratejileri geliştirmek zaruridir.

Dijital platformlarda en iyi sonucu elde etmenizi sağlayacak kampanyaları geliştirdikten sonra ise performans ölçümleme metrikleri ile düzenli olarak stratejilerinizi gözden geçirmelisiniz. Böylelikle hem satışlarınızı arttırabilirsiniz hem de bütçe yönetiminizi en ideal şekilde yapabilirsiniz.

Kazandıran Performans Pazarlaması Hangi Özelliklere Sahiptir?

Performans pazarlaması, “reklam verdim, şimdi satışlarım artacak” bakış açısının çok ötesindedir. Çünkü organik trafik sağlayan stratejilerde olduğu gibi burada da rakiplerinizin varlığını unutmamalısınız. Bu yüzden performans pazarlamada belli özellikleri yerine getirmelisiniz.

1.Veri Odaklı

Veri odaklı çalışmalar sürdürmek size her anlamda fayda sağlar. Öncellikle mevcut durumunuzu en iyi şekilde değerlendirebilir ve gerekli durumlarda iyileştirmeler yapabilirsiniz.

2.Kreatif

Reklam kampanyalarınızın kreatif ve yaratıcı olması sizi bir adım öne taşır. Bu sayede hedef kitlenizi etkileyebilir ve onları etkileşime yönlendirebilirsiniz.

3.Dinamik

Durağan olmayan, heyecan uyandıran ve hızlı aksiyon almaya teşvik eden reklam kampanyaları her zaman verim sağlar. Burada illaki “muhteşem ve kusursuz” olmak zorunda değilsiniz. Sadece hedef kitlenizin gözünden bakmayı bilmeli ve basit fikirleri dinamik etkileşim yaratacak forma getirebilmelisiniz.

4.Etkileşim Arttırıcı

Performans pazarlamada hedeflenen ana konuların başında kullanıcı etkileşimi gelir. Bu yüzden yürüttüğünüz reklam kampanyalarının da etkileşim arttırıcı olması şart.

Markanıza Uygun Dijital Pazarlama Kanalları Nasıl Seçilir?

Burada bir es vererek genel geçer cevaplar vermenin ne kadar yanlış olduğunun altını çizmeliyiz. Performans pazarlama özelleştirilmiş stratejileri baz almaktadır. Yani her markanın ihtiyaçları ve hedef kitlesi değişkenlik gösterir. Bu yüzden aksiyon planı çıkartırken yukarıda da değindiğimiz gibi kapsamlı bir analiz süreci devreye giriyor. Bu noktada performans pazarlama kanalları arasından seçim yaparken marka analizi, hedef kitle analizi, site analizi yapmalısınız. Ancak bu sayede en doğru sonuçları alabilirsiniz. Elbette hızlı çözümler üretmek isteyen markalar, tüm kanallar üzerinden çalışmalarını yürütebilirler. Performans pazarlama kanalları şu şekildedir:

 • SEO
 • Arama ağı reklamları
 • Görüntülü reklamlar
 • Sosyal medya reklamları
 • Affiliate pazarlama
 • Doğal reklamcılık
 • Youtube reklamları
 • Yeniden pazarlama

Performans Pazarlamanın Markanıza Katkıları

Hızlı aksiyon almak ve dijitalde yerini sağlamlaştırmak isteyen markalar için performans pazarlaması birebirdir. Doğal trafik sağlayan pazarlama stratejilerine oranla daha hızlı bir kullanıcı etkileşimi sağlayabilirsiniz. Elbette doğru değerlendirme ve iyileştirmeleri yapmanız halinde bu mümkün oluyor. İşte bu yüzden profesyonel olarak performans pazarlaması konusunda destek almanız markanızın dijital yolculuğunda yapacağınız en büyük yatırımlar arasında yer alıyor. Katkılarına gelecek olursak:

Ölçümlenebilir

Öncellikle performans pazarlamasının markanıza en büyük katkısı yürüttüğünüz çalışmaların sonuçlarını objektif bir şekilde size sunmasıdır. Bu sayede etkin iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Düşük Risk Oranına Sahiptir

Doğru bütçe planlaması ile düşük risk oranına sahip bir dijital pazarlama stratejisidir. Çünkü hedeflerinizi iyi belirler, ölçümlerinizi doğru analiz ederseniz performans pazarlaması ile daha fazla hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Bu da doğal olarak sitenizin trafiğini, etkileşim oranını ve satışlarınızı artırır.

Yatırım Getirisi Odaklıdır

Yukarıda da değindiğimiz gibi performans pazarlaması, hızlı aksiyon almak isteyen markaların hedeflerine en kısa sürede ulaşmasını sağlar. Eğer tüm performans pazarlama kanallarını aktif bir şekilde kullanırsanız markanızın kâr marjını hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Performans Pazarlamasında Danışmanlık Hizmeti

Performans pazarlamasına henüz girmediniz mi? Peki, sizin bahaneniz hangisi? “Hem işletmem hem de dijital ile uğraşmam mümkün değil”, “performans pazarlama nasıl yapılır bilmiyorum”, “zarara uğramak istemiyorum”, “Olsa güzel olurdu ama bununla uğraşacak zamanım yok”…

Günümüzde pek çok işletme sahibi bu ve benzeri sebeplerden ötürü performans pazarlamasına ilk adımı atmaya çekiniyor. Oysa içeriğimizde de altını çizerek vurguladığımız gibi bu pazarlama stratejisi hem hızlı hem de verimli aksiyon almanıza olanak tanıyor. Markanızın dijital yolculuğunda görünür olmasını; satışlarınızı arttırmanızı hedefliyor.

Siz de işi uzmanına bırakın ve dijitale yaptığınız yatırımın keyfini sürün. Duende Medya olarak tecrübeli ekibimiz ve uzman desteğimizle daima yanınızdayız. Kapsamlı bilgi almak ve analizlerimizi değerlendirmek için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek. Geç kalmayın, rakiplerinizin bir adım önüne geçin.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör