Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

Bilmeyenler için Performans Pazarlaması Nedir?

Reklamın incelikle yapılanı başka mı oluyor dediniz? Kesinlikle öyle oluyor! Reklam yönetimleri konusunda titiz davranarak yüksek performans pazarlaması konusunda iddia sahibi olduk! Detaylarda buluşalım!

Performans Pazarlaması

Bilmeyenler için Performans Pazarlaması Nedir?

Performans pazarlaması en kısa tanımı ile çeşitli dijital kanallar üzerinden yürütülen reklam çalışmalarıdır. Dinamik bir sistem üzerinde detaylı ölçümlemeye izin verir. Bu sayede kısa süre içerisinde performans marketing (pazarlama) ile doğru insanlara ulaşabilir; markanızı potansiyel müşterileriniz için görünür hale getirebilirsiniz.

Performans Pazarlaması Nedir?

Performans marketing için farklı kanalları tercih edebilirsiniz. Bu kanallar üzerinden markanıza dair tıklama, dönüşüm, satış ya da kayıt gibi ölçülebilir verilere ulaşabilirsiniz. Kısaca markaların bu ölçümleme sisteminden yararlanmalarını ve potansiyel müşterilerine en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayan bir pazarlama stratejisidir.

Hangi kanalları kullanıyor olursanız olun buradan aldığınız verimi net bir şekilde görebilirsiniz. Performans pazarlama stratejilerinin markanız için en büyük avantajı, ölçümlenebilir sonuçlar sunması sayesinde hızlı aksiyon alabilmenizi sağlamasıdır. Bu sayede sitenizin optimizasyon ve iyileştirmeler açısından ihtiyaçlarını da daha net bir şekilde görmenizi sağlar.

Marka sahipleri, sitelerinin internet aramalarında ilk sırada yer alması için çeşitli ücretlendirme modelleri ile hareket edebilir. Buradan aldığınız verime bağlı olarak ücretlendirme modellerinizi değiştirmeniz mümkündür. Elbette performans pazarlamadan verim alabilmek için ölçümleme hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Elde ettiğiniz verileri doğru analiz ederek firmanızın ürün ya da hizmetlerini hem daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırabilir hem de marka tanınırlığı yakalayabilirsiniz.

Performans Pazarlaması Neden Önemlidir?

Günümüzde işletmeler marketing çalışmaları yapmak konusunda geri planda kalabiliyor. Bunun başlıca nedeni bu çalışmalardan verim alabileceklerinden emin olmamaları. Dolayısıyla performans pazarlama için ayırdıklarının bütçenin çöp olması korkusu ağır basabiliyor. Ancak performans pazarlama yukarıda da belirttiğimiz üzere ölçümlenebilir bir pazarlama stratejisidir.

Bu sistemde; kampanyanızın durumu devamlı olarak analiz edilmektedir. Abonelikler, tıklamalar, satışlar ve dönüşümler eş zamanlı olarak kaydedilir. Bu takip sistemi sayesinde ölçümlenebilir verilere istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Performans pazarlamanın en önemli avantajı ise marka tanıtımı yapmanıza olanak sağlamasıdır. Marka bilinirliğini arttıran performans pazarlaması stratejileri içerisinde doğal reklam, içerik pazarlaması ve sosyal medya reklamları yer alır. Hedef kitle analizine bağlı olarak hareket ettiğinden ötürü hizmet ya da ürünlerinize ulaşmak isteyen kişiler tarafından markanızın hızlı bir şekilde keşfedilmesini sağlar. Bu şekilde dijitalde yer alan onlarca rakibinizin önüne geçebilirsiniz.

Performans Pazarlama Nasıl Çalışır?

Tüm dijital pazarlama stratejilerinde olduğu gibi performans pazarlaması için de haritanızı yolun başında çıkartmanız son derece önemlidir. Performans pazarlamanın nasıl çalıştığını bilmeniz için öncesinde nelere ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz.

Hedefleriniz Neler?

Öncellikle başlatacağınız reklam çalışmalarının amacını tespit etmeniz gerekiyor. Burada ölçülebilir hedefler belirlemeniz son derece önemli bir konu. Ancak bu sayede istediğiniz verimi elde edebilirsiniz.

  • Web sitenizde trafik mi oluşturmak istiyorsunuz?
  • Potansiyel müşterilerle etkileşiminizi mi arttırmak istiyorsunuz?
  • Daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve satışlarınızı mı arttırmak istiyorsunuz?

Hedeflerinizi ne kadar net belirlerseniz performans pazarlamadan alacağınız verimi o kadar yükseltebilirsiniz.

Hangi Pazarlama Kanallarını Seçeceksiniz?

Hedeflerinizi belirledikten sonra sıra hangi pazarlama kanallarını seçeceğinize geliyor. Burada baz alacağınız kriter elbette hedef kitlenizin aktif olduğu çevrimiçi kanallar olmalıdır. Ancak pek çok firmanın maksimum erişim ve verim almak için bu kanalların tamamını kullandığını görebilirsiniz. Bu noktada hedeflerinize en uygun kanalları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Şimdi, Pazarlama Kampanyanızı Başlatabilirsiniz

Hedeflerinize bağlı olarak hangi pazarlama kanallarını da seçeceğinize karar verdikten sonra sıra pazarlama kampanyanızı başlatmaya geliyor. Bağlı kuruluşlarla iletişime geçerek hedef kitlelerinize ulaşabilirsiniz.

Performans Ölçümleme Metriklerini Analiz Edin

Performans pazarlamada en önemli konu, ölçümlemedir. Bu süreçte; müşteri edinme maliyetleri, tıklama oranları ve satışlarınızla ilgili metrikleri takip ederek en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Performans Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Hedef kitlenizin tıklama, satın alma, abonelik oluşturma, indirme gibi davranışları gerçekleştirmesi için performans pazarlaması faaliyetleri sürdürülmektedir. Bu faaliyetlerin sürdürüldüğü performans pazarlaması kanalları ise şu şekildedir:

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motorlarında ilk sıralarda yer almayı amaçlar SEO çalışmaları. Site içi, site dışı ve teknik çalışmalar ile bütüncül olarak yürütülmektedir.

Arama Ağı Reklamları

Arama motorlarında ücretli reklam vererek yapılmaktadır. Bu sayede kullanıcı aramalarında ilk sıralarda listelenerek hızlı dönüşüm almak hedeflenir.

Görüntülü Reklamlar

Web site sayfalarında gördüğünüz reklam faaliyetleridir. Web sitelerinde gezinen kullanıcıları hedef alır.

Sosyal Medya Reklamları

Instagram, Facebook ya da LinkedIn gibi sosyal medya kanalları üzerinden yürütülen reklam çalışmalarıdır.

Affiliate Pazarlama

Satış ortaklığına dayanan kazan-kazan prensibine sahip pazarlama stratejisidir. İnfluencer, vlogger ya da blogger ile satış ortaklığı kurulur. Bu şekilde tanıtım ve satış yapmak hedeflenmektedir.

Doğal Reklamcılık

Bu reklam stratejisinde, doğal yollardan etkileşim hedeflenmektedir. Farklı dijital platformlardaki içeriklere marka mesajı yerleştirilir. Doğru yapılırsa yüksek etkileşim ve dönüşüm elde edebilirsiniz.

Youtube Reklamları

Youtube üzerinden yaptığınız reklam çalışmalarıdır. Youtube’da bulunan hedef kitle baz alınır bu çalışmalarda.

Yeniden Pazarlama

Bu pazarlama stratejisinde, bir web sitesini ziyaret etmiş kullanıcılar hedef alınmaktadır. Özellikle sepetini doldurmuş ama satın alma işlemini gerçekleştirmemiş kullanıcılara yönelik bir stratejidir.

Performans Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Performans pazarlaması, yukarıda sıraladığımız performans pazarlama kanallarındaki reklamlarınızdan yüksek verim almanızı sağlar. Bunun için reklamların ölçümlenmesi sonucunda size yeni stratejiler geliştirebilme fırsatı sunar. Reklam maliyetiniz ile aldığınız verimi kıyaslamanız mümkündür. Aynı zamanda buna paralel olarak sitenizin trafiğini arttırır.

Performans Pazarlama Kanallarından Hangisini Seçmeliyim?

Bu noktada firmanızın potansiyel müşterilerine ulaşması için tüm kanalları kullanmanızda fayda vardır. Elbette burada markanızın yakın ve uzak hedefleri de hangi kanalı tercih etmeniz gerektiği konusunu etkiler. Bu yüzden profesyonel destek alarak uzman yardımı ile performans pazarlamayı markanız için avantaj haline getirebilirsiniz.

Performans Pazarlamada Hangi Çalışmalar Yapılıyor?

Burada ana hedefler marka bilinirliğini ve satışları arttırmaktır. Ayrıca reklamları sonlandırdığınız zaman sadık bir kullanıcı kitlesi yakalamanız markanız açısından en büyük avantajların başında gelir.

Marka tanınırlığı kazanmak için Google ADS reklamlarını aktif olarak kullanabilirsiniz. Yine sosyal medya reklamları ve Youtube reklamları da yüksek verim almanızı sağlar. Ancak her sektörün hedef kitlesi değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla yüksek oranda etkileşim almak ve bunların satışa dönmesini sağlamak amacıyla tüm markalar için ayrı bir pazarlama stratejisi geliştirmek gerekmektedir. Genel olarak:

  • Satış arttırma stratejileri geliştirme,
  • Teklif stratejileri,
  • Hedef kitle özelleştirmeleri,
  • Maliyet düşürme gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Hangi Sosyal Medya Platformunu Tercih Etmeliyim?

Markanızın hedeflerine ulaşması açısında esasında günümüzde bütün sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanabilirsiniz. Burada baz almanız gereken nokta hedef kitlenizin hangi platformlarda yoğunluk gösterdiğidir. Çünkü doğru kişilere satış yapabilmeniz için öncellikle o kişilerin hangi platformları kullandığını net bir şekilde bilmelisiniz.

Performans Pazarlama Faaliyetlerinde Raporlama Nasıl Olur?

Tüm stratejileri oluşturduktan, markanızın hedeflerini ve beklentilerini belirledikten sonra yapacağınız reklam çalışmalarının raporlarını Google Data Studio üzerinden alabilirsiniz. Burada destek aldığınız ajans size raporları detaylı bir şekilde açıklar. Sonrasında ilerleyen döneme dair aksiyon planları hazırlanır. Yeni belirlediğiniz hedefler doğrultusunda çalışmalara devam edilmektedir. Bu süreçte istediğiniz zaman yine Google Data Studio üzerinden güncel verilerinize ulaşabilirsiniz.

Performans Pazarlamasından Ne Kadar Sürede Sonuç Alırım?

Bu soruya cevap verebilmek için performans pazarlaması kullanan markanın durumu analiz edilmelidir. Çünkü her markanın bilinirliği farklıdır. Ayrıca daha önce reklama çıkıp çıkmamış olması da bu süreci etkiler. Performans pazarlama ile hedeflerinize ulaşmanız ortalama 3 ila 6 ay arasında değişkenlik gösterir.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör