Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

Yeni Başlayanlar İçin İçerik Pazarlaması

İçerikle aranızda bir sınır olmadığını gördünüz ve artık bizim sularımızda siz de varsınız! Nasıl yapılır bu iş dediğinizde sizin için rehber olmak boynumuzun borcu. Uzun uzun yazdık, bize güvenin hiç sıkılmayacaksınız. BİLGİ+ PAZARLAMA+ İÇERİK: SIKILMAYAN OKUYUCU denklemine hoş geldiniz!

İçerik Pazarlaması

Yeni Başlayanlar İçin İçerik Pazarlaması

Burada rekabet, gözyaşı, savaş hepsi bir arada. Game of Thrones’dan mı bahsediyoruz sandınız? Hayır, aslında yeni başlayanlar için içerik pazarlaması hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Kullandığımız terimler sizi yanıltmasın. Ama gerçekçi olmamız gerekirse günümüz dünyasında nüfusun %57’si yani yarısından fazlası internet kullanıcısı ve bu oran her geçen gün artış gösteriyor. Müşteri hacminin büyük bir kısmı internete kaymış durumda. Bu kapsamda dijital dünyada var olmak isteyen tüm firmalar için ciddi bir rekabet söz konusu.

%57’lik oran içerisinde ise en büyük payı, 25-44 yaş aralığının aldığını görüyoruz. Bu yaş aralığı neden önemli derseniz size cevabımız; en fazla bu yaş aralığının satın alım gücüne sahip olmasıdır. Dolayısıyla bu yaş aralığındaki internet kullanıcıları, pek çok firmanın potansiyel müşteri profilleri arasında yer alıyor. Sonuç olarak içerik pazarlamanın hedef aldığı ana kitlenin büyük bir kısmını oluşturuyorlar.

Gelelim bu rekabet ve içerik pazarlaması arasındaki bağlantıya. Yeni başlayanlar için içerik pazarlaması stratejilerinde ilk önemli adımı hedef kitleler oluşturuyor. Bu bağlamda dijital dünya size bereketli topraklarını sonuna kadar açıyor. Peki, nedir bu bereketli topraklar? Hedef kitlenize ulaşabileceğiniz kanallar elbette. Peşi sıra elde edebileceğiniz analizler ve veriler sayesinde mükemmel işleyen içerik pazarlaması stratejileri oluşturabilirsiniz.

Konunun detaylarına girebilmek için gelin öncelikle veri odaklı içerik pazarlaması nedir tanımlayalım.

Veri Odaklı İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital dünya tüm bilgi kaynaklarını ayaklarınızın altına seriyor. Önemli olan sizin hangi verilere ihtiyacınız olduğunu belirleyebilmeniz.

İçerik pazarlamada, elde edeceğiniz veriler müşterileriniz ile sağlıklı ve sağlam bir etkileşim yaratmanızı sağlar. Kullanıcılarınızın dikkatini çeker ve ilgilerini içerikleriniz ile sabit hale getirebilirseniz kısa sürede sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz. İşin güzel tarafı ise sadık müşteri kitlesi oluşturduktan sonra uygulayacağınız doğru stratejiler sayesinde bunu viral bir etkiye çevirmeniz tamamen sizin elinizde. Bu doğrultuda verileri doğru okumalısınız. Peki, hangi verilerle yola çıkmalısınız?

 • Sayfa ziyaretçi sayısı ve bu sayfada kullanıcıların kalma süresi
 • Sosyal medyada firmanız ya da ürünleriniz/hizmetleriniz hakkında yapılan konuşmalar
 • Sosyal medya hesaplarınızda kullanıcılarınızla kurduğunuz etkileşim
 • Yine potansiyel müşterilerinizin sosyal medya içeriklerinizi beğenme, yorum yapma ve kaydetme oranı
 • İçerik pazarlaması sayesinde yaptığınız satışların oranı
 • Rakiplerinizin yürüttüğü içerik pazarlaması stratejileri ve elde ettikleri sonuçlar

Bu veriler sayesinde siz de firmanız için en doğru içerik pazarlama stratejilerini oluşturabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise bu verilerin değişkenlik oranlarıdır. Çünkü geleneksel pazarlamaya kıyasla içerik pazarlamadaki tüm kartlar bir anda arama motoru algoritmalarındaki değişkenlere göre yeniden dağıtılabilir. Dolayısıyla bu dinamik sistemi devamlı takip ederek firmanız için en iyi sonuçları alabilir; satışlarınızı hedeflediğiniz orana yükseltebilirsiniz.

Markanızın Neden İçerik Pazarlamasına İhtiyacı Var?

“Benim zaten satışlarım harika, neden içerik pazarlaması için bütçe ayırayım ki?”, “İnternette markamı tanımayan yok, aylardır birinci sıradayım. İçerik pazarlamaya ihtiyacım yok.”

Siz de böyle düşünüyorsanız konuya biraz daha kapsamlı bakmanızı tavsiye ederiz. İlk olarak dijital dünyanın belli sarsılmaz kriterleri olduğunun altını çizelim. Bu dünyanın bir sahne olduğunu var sayarsak ışıkların altında parıldayacak kişileri kesinlikle arama motoru algoritmaları belirliyor. Yani bugün birinci sayfada olmanız bundan sonra rakiplerinize üstünlüğünüzün sarsılmayacağı anlamına gelmiyor. Bu kararı verecek olan arama motorlarının algoritmaları. Peki, algoritmalar hangi kriterlere göre rekabeti analiz edip sonuçları belirliyorlar? Tabi ki kullanıcı memnuniyeti.

Kullanıcılar için bütün kartlar açıktır. Onlar kendilerine hitap eden, ilgi çekici ve daha da önemlisi kendilerini değerli hissettiren firmaları tercih ediyorlar. Bu tercihlerini belirlemede ise içerik pazarlama büyük bir önem taşıyor.

Bildiğiniz üzere içerik pazarlaması, satış odaklı çalışmaların temelini oluşturur. Yani satışlarınızı arttırmak için öncellikle müşterilerinizin ilgisini çekmeli, onları tanımalı, firmanız ile iletişim ve etkileşim içerisine girmeye onları yönlendirmelisiniz. Bunu da ancak doğru içerik pazarlama stratejileri ile sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak günümüzde gerek sıfırdan başlasın gerek internet aramalarında ilk sayfada yer alsın her firmanın içerik pazarlamasına ihtiyacı vardır. Çünkü içerik pazarlaması tek seferlik yükselişleri baz almaz. Kalıcı ve sağlam temeller üzerine sağlıklı bir büyümeyi hedefler.

İçerik Pazarlamasının SEO Açısından Faydaları

SEO çalışmaları içerisinden pek çok bileşen söz konusudur. Bu bileşenlerin en önemli payını ise içerik pazarlaması alır. Yani içerik pazarlaması ve SEO birbirinden ayrılmaz bir bütünü temsil eder.

Özgün, yaratıcı, kaliteli ve optimize edilmiş içerikler, sitenizin üst sırlara yerleşebilmesi için bir gerekliliktir. Özellikle internet kullanımının artması sonucu rekabet büyük oranda kızışmış olup içerik pazarlamanın değeri de eşit oranda artmıştır.

Burada “ne okuyorsanız, ‘o’sunuz” ifadesini revize ederek “ne kadar kaliteli içerikler üretiyorsanız, o kadar üst sırlara yerleşebilirsiniz” şeklinde dönüştürebiliriz. Arama motorlarının değişen algoritmalarını değerlendirecek olursak artık kalıcı ve sağlıklı büyüme için içerik pazarlaması bir alternatif değil; zorunluluktur.

Şimdi genel olarak içerik pazarlamasının SEO’ya faydaları neler bahsedebiliriz:

 • Doğru içerik pazarlama stratejileri, sitenizin güncel kalmasını sağlar. Bu sayede tıklanma oranlarınız doğru oranda artış göstermektedir.
 • Kullanıcıya rakiplerinize kıyasla en doğru bilgiyi sunmanız, kullanıcı sadakati ile ziyaretçi sayınızın artmasını sağlayan bir unsurdur.
 • İçerik üretimlerinizde SEO kriterlerini baz alarak kullanıcılarınızdan daha hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.
 • Son güncellemelerle aram motoru algoritmaları, kaliteli içeriğe ne kadar önem verdiğini gösterdi. Bu kapsamda kaliteli içerikler, SEO çalışmalarında rakiplerinizin önüne geçmenize olanak sağlıyor.

Günümüzde dijitalde ciddi bir içerik çöplüğü bulunuyor. İşte tam da bu yüzden kaliteli içerik üretimi, direkt arama motoru algoritmaları, için önemli hale geldi. Bu durumu görmezden gelmek yerine siz de SEO çalışmalarınızda kaliteli içerik üretimini baz alarak internet aramalarında sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Stratejilerinde Hedef Kitle Analizi Neden Önemli?

İçerik pazarlaması söz konusu olduğunda doğru stratejileri geliştirmek için yapmaya zorunluğu olduğunuz konu hedef kitle analizidir. Bu konuyu kafanızda somutlaştırmak için birkaç örnek sunabiliriz size.

Muhteşem et yemekleri yapma becerilerinizin olduğunu varsayalım. Öyle ki yemeklerinizden yiyenler bir daha başka bir restoranda gidemiyor. İşletmenizi büyütmek istediğiniz için başka bir şube açmaya karar verdiniz. Bu şubeniz için ise insanların yoğun olduğu lüks bir lokasyon tercih ettiniz. Büyümek için tüm yatırımınızı ikinci şubenizi açmaya sarf ettiniz. Sonuç ise muazzam. Masalardan, dekorasyona menülerden aydınlatmaya kadar her şey hazır. Tanıtımınızı yaptınız ve müşterilerinizi beklemeye başladınız. Ancak bir türlü istediğiniz doluluğu yakalayamıyor ve beklediğiniz ilgiyi bir türlü göremiyorsunuz. Sorunun kaynağını ise çok geç fark ediyorsunuz, her şey mükemmel olmakla birlikte tek sorununuz aslında vegan kültürünün hâkim olduğu bir lokasyonu tercih etmeniz. İşte bu yüzden batmakla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Buradan çıkartacağımız sonuç ise oldukça açık; işletmeniz için planlama yapmadan ve faaliyetlere başlamadan önce mutlaka hedef kitle analizi yapmalısınız. Aksi halde en kaliteli içerikleri optimizasyona uygun şekilde üretseniz dahi maalesef beklediğiniz sonuçları elde edemezsiniz. Yukarıdaki örnekte de belirttiğimiz üzere firmanızın refahı ve geleceği için siz de hedef kitle analizine önem vermeli ve çalışmalarınızı hedef kitlenizin beklentileri doğrultusunda şekillendirmelisiniz.

Markalaşma Sürecinde İçerik Pazarlaması

Markalaşma süreci için içerik pazarlaması doğru ve etkili kullanılırsa bu firmanızın büyümesinde oldukça büyük bir etki gösterir.

Bunun için öncelikle bir marka öyküsü ve yol haritasına ihtiyacınız var. Oluşturduğunuz marka öyküsü ve üreteceğiniz içerikler ile hedef kitleniz arasında samimi bir bağ kurmalısınız. Birincil hedefiniz kullanıcılarınızı önemsediğinizi göstermek olmalı. Sonrasında tekrara düşmeden ve kullanıcılarınızı sektörünüzün klişe açıklamalarına maruz bırakmadan bilgilendirmelisiniz. Burada içeriklerinizin özgünlüğü, kaliteli ve yaratıcılığı çok önemli.

Markalaşmak için kullanıcılarınızın sizi görmesini, sizi takip etmesini ve sizi izlemesini sağlamalısınız. Bunu sadece siteniz üzerinden değil hedef kitlenizin aktif olarak bulunduğu tüm dijital platformlar üzerinden yapmanız yararınıza olacaktır. Onlarla etkileşimi sıkı tutmalı, geri dönüşlerini önemsemelisiniz. Bu sayede zamanla ilgilerini çekmeyi ve bu ilgiyi kalıcı hale getirmeyi başarabilirsiniz. Yani ilk etapta marka sadakati oluşturulmuş olur.

Markanızı sağlam temeller üzerinden kurduktan sonra ise daha geniş kitlelere ulaşabileceğiniz geniş kapsamlı içerik pazarlaması stratejileri oluşturmalısınız. Bu sayede adım adım firmanızın markalaşma sürecini inşa edebilirsiniz.

Size tavsiyemiz bu süreci başarı ile atlatarak markalaşmayı başaran firmaların izledikleri yolları incelemenizdir. Her biri farklı stratejiler kullansalar bile sonuç olarak ortak buluştukları noktanın kullanıcı memnuniyetini sağlamak olduğunuzu göreceksiniz. İşte bu yüzden içerik pazarlamasına büyük bir önem vermelisiniz.

İçerik Pazarlama Stratejileri Markanıza Neler Katar?

İçerik kraldır!

Dijital dünyanın kapısından henüz girmiş olsanız bile bu sözü kesinlikle duymuşsunuzdur. Evet, içerik kraldır. Ama neden?

Çünkü kaliteli içerik üretimi ve hedef kitle analizine dayalı içerik pazarlama stratejileri, firmanızı internette tanınır hale getirir. Ama en büyük avantajının kalıcı ve sağlıklı büyümeyi desteklemesi olduğunun altını çizelim.

Dijitalde Marka Bilinci Oluşturabilirsiniz

Dijitalde marka bilinci oluşturmak esasında oldukça kolay ama bir o kadar emek isteyen bir süreci kapsar. Çünkü bu noktada ücretli reklamlar yahut benzeri faaliyetlerle ilerleyebileceğiniz basamaklar sınırlıdır.

İnsanlar birbirinin benzeri reklamlar ve tanıtımlarla karşılaşmayı sevmezler. Onlar ilgi çekici, yaratıcı ve merak duygularını okşayan paragraflar okumayı özlediler. Elbette dijitalde bilgi kirliliği ve içi boş içeriklerden bahsetmiyoruz bile. Dolayısıyla akış halinde farklı kanalları kullanarak üreteceğiniz kaliteli içerikler size dijitalde marka bilinci oluşturmanızın kapılarını aralar.

Daha Az Maliyetle SEO Çalışmalarınızı Yürütebilirsiniz

Dijitale yeni girenlerdenseniz buradaki gelir ve giderlerin dudak uçuklatıcı etkisini çoktan yaşamışsınız demektir. Bu noktada uzun soluklu bir aralıkta fayda sağlayabileceğiniz faaliyetlerin arayışındaysanız SEO ve içerik pazarlamasından mutlaka destek almalısınız. Ama bu sizde gerçekçi olmayan umutlar doğurmamalı. Çünkü her kaliteli işin kendine uygun bir maliyeti vardır. “Daha az maliyetli” ifadesi düşük bütçeler demek değildir. Bu yüzden içerik pazarlaması stratejilerine girişmeden önce mutlaka bütçe planınızı oluşturmalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonunda Başarılı Sonuçlar Elde Edersiniz

Kaliteli bir içeriğin ana kriterleri arasında mutlaka optimizasyon da yer almaktadır. Çünkü kaliteli bir içerik sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıran içeriktir. Bu kapsamda optimize edilmemiş bir içerik arama motorları tarafından dikkate alınmayıp internet aramalarında kullanıcıların önüne çıkmaz.

Arama motoru algoritmalarını memnun etmek ve firmanız için başarılı sonuçlar doğurmak için sizin de firmanıza özel içerik pazarlaması stratejisi oluşturmanız gerekiyor.

Rakiplerinizin Önüne Geçersiniz

İşte geldik en önemli noktaya! Doğru içerik planlaması ve pazarlaması ile rakiplerinizi geride bırakmanız elbette mümkün. Ama altını çizmemiz gereken nokta, zirvede yer alan hiçbir firmanın şu an ki konumunda çalışmalarına başlamadığıdır. Bu bir süreç. Bu süreçte doğru kararlar almak ve rakiplerinizin önüne geçmek tamamen sizin elinizde. Bunun için algoritma taleplerini doğru idrak etmeli ve hedef kitlenizi merkeze alarak hareket etmelisiniz.

İçerik Pazarlama ile Etkili PR Çalışmaları

Yeni başlayanlar için içerik pazarlaması söz konusu olduğunda değinmemiz gereken bir diğer konu olarak PR çalışmaları ortaya çıkıyor. İçerik pazarlama esasında etkili bir PR çalışmasıdır. PR ve içerik pazarlamanın ortak buluştuğu nokta, marka bilinirliğini arttırmak ve doğal bir marka sadakati sağlamaktır.

İnsan zihni için hiçbir şey akılda kalıcı sözler kadar etkileyici olamaz. Bu kapsamda sözlerin gücünden yararlanarak oluşturacağınız kreatif ve etkileyici içeriklerle firmanız için etkili bir PR çalışması yapabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Örnekleri

Dünyada ve Türkiye’de pek çok başarılı içerik pazarlaması örneğini görmek mümkün. Hatta bu örnekler, günümüzde akademik çalışmalara ve tezlere dahi konu oluyor. Esasında içerik pazarlaması örnekleri, bu sektörde firmasını ayakta tutmak isteyenlere iyi bir yol gösterici oluyor.

Yeni başlayanlar için içerik pazarlaması örneklerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

 • Eti Crax Örneği

Eti markasına ait Crax serisinin reklamlarını Youtube içerik pazarlama örnekleri arasında sayabiliriz. Bu reklamlarda kuantum fiziği, permütasyon ya da akrabalık ilişkileri gibi birbirinden bağımsız konular hakkında kullanıcılara merak ettikleri sorulmuştur. Kullanıcı geri dönüşlerinden edindikleri sonuçları ise şarkı formatına getirerek eğlenceli ve yaratıcı bir video ortaya çıkarmışlardır. Bu esasında içerik pazarlaması için kullanıcı etkileşimlerinin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor bize.

 • Starbucks Örneği

Kahvede bir dünya markası olan Starbucks ile devam ediyoruz. Starbucks, kendi web sitesinde kahve seçiminde kararsız olan kişilere yönelik bir anket başlatmıştı. Bu anketin adı ise ‘Kahve Bulucu’. Eğer yeni kahvelere hayatınızda yer açmak istiyorsanız bu uygulama kesinlikle işinize yarayacak. Yaratıcılığı bir tarafa eğlenceli formatı da kullanıcıların ilgisini büyük oranda çekmişti. Bu içerik pazarlama çalışmasını ise marka bilinirliliğini desteklemeye başarılı bir örnek olarak gösterebiliriz.

 • İdefix Örneği

Başarılı bir e-posta içerik pazarlama taktiği ile karşınızdayız. Açıkçası İdefix bu pazarlama taktiği ile satışlarını hedeflediği oranda arttırmıştır. İçerik pazarlaması ile satışlarınızı nasıl arttırabileceğiniz üzerine güzel bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılarına ‘Okuma Önerilerini Keşfet’ konusuyla e-mail atan İdefix, farklı türlere ait kitap önerilerini sunmuştur. Burada etkileyici nokta ise içerik pazarlaması ile kullanıcılarını nasıl satışa yönlendirdiğidir. Sunduğu önerilerle birlikte İdefix, ’60 TL Üzeri Kargo Bedava’ fırsatını sunmuştur. Bu esasında satışları arttırmak için yapılan bir uygulama olsa da kullanıcılarının ilgi alanlarını baz alarak hareket etmesi sayesinde klişe fırsat tanıtımlarından onu farklı kılmaktadır.

Yeni Başlayanlar İçin İçerik Pazarlamasında 4 Temel İlke

Yeni başlayanlar için içerik pazarlamasında sizlere 5 tüyo verebiliriz.

1.İçerik Pazarlaması İçin Doğru Bütçe Ayırın

İçerik pazarlaması için strateji oluşturmaya başlamadan önce bütçe planınızı oluşturmalısınız. Çünkü planladığınız stratejiler ile bütçenizin birbirini dengeliyor olması gerekiyor.

2.İçeriklerinizi Marka Öykünüz Çerçevesinde Şekillendirin

İçerik pazarlama stratejilerinizi marka öykünüz üzerine inşa edin. Firmanızı rakiplerinizden ayıracak bir hikayenizin olması kullanıcılarınız tarafından ilgiyle karşılanacaktır. Bu noktada kullanıcılarınızla temas halinde olduğunuz tüm kanallarda bu öyküden hareketle içeriklerinizi üretebilirsiniz.

3.Hangi Verilere Öncelik Vereceğinizi Bilin

İçerik pazarlama alanında yukarıda da bahsettiğimiz üzere değerlendirmeniz gereken pek çok veri var. Bu noktada aceleci davranmayın. Öncellikle analizlerinizi yapın ve firmanız için hangi verilerin daha kıymetli olduğunu tespit edin. Bu sayede en doğru içerik pazarlama stratejilerini ortaya çıkartabilirsiniz.

4.Yaratıcı Fikirler Üretirken Hedef Kitlenizden Uzaklaşmayın

Kaliteli bir içeriğin temel taşlarından birisi yaratıcılıktır. Yukarıda verdiğimiz içerik pazarlaması örneklerinde de görebileceğiniz üzere yaratıcılık son derece önemlidir. Ama yaratıcılık bazen ucu görünmeyen bir kuyuya dönüşebilir. Öyle ki size çok yaratıcı ve etkileyici gibi görünen fikirler, hedef kitlenizin beklentilerinin dışında kalabilir. Burada merkeze hedef kitlenizi alarak yaratıcı fikirler üretmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Doğru İçerik Pazarlaması ile Arama Motorlarında Üst Sıralara Çıkmak Mümkün Mü?

Yeni başlayanlar için içerik pazarlaması içeriğimizin başından bu yana değindiğimiz gibi doğru bir strateji geliştirerek internet aramalarında görünür hale gelebilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmeniz için algoritmaların sizden beklentilerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Yukarıda kalem kalem değindiğimiz başlıklara uygun hareket ederseniz kullanıcıların firmanızı tanımasını sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların sizi sevmesinin arama motorlarının da sizi seveceği anlamına geldiğini hatırlatalım.

Bugün Yatırım Yaptığınız Alanlar Yarın Markanızı Büyütecek

Sonuç olarak içerik pazarlaması sadece bugün için değil firmanızın geleceği için yapacağınız en büyük yatırımlardan birisidir. Çünkü içerik üretimi gelişen son algoritmalar ile önemini giderek arttırmaktadır. Bu kapsamda kaliteli ve yaratıcı içerikleriniz sayesinde markanızı her geçen gün biraz daha tanınır hale getirebilirsiniz.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör