Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

Bilmeyenler için Web Tasarım ve Yazılım Nedir?

Bir stilist gibi çalıştığımız web tasarım ve yazılım bölümünde neler mi var? Hedef kitleye hitap eden UX- UI tasarımın zirvesi var. Sahi çizgiler ve kodlar sizi anlatmıyor ve çözüm üretmiyorlarsa ne işe yararlar?

Web Tasarım ve Yazılım

Bilmeyenler için Web Tasarım ve Yazılım Nedir?

Web tasarım ve yazılım nedir sorusunu yanıtlamadan önce konuya yabancı kalanlar için öncellikle dijital dünyanın kapılarını aralamamız gerekiyor. Bildiğiniz üzere artık hemen hemen her sektörde müşteri kitlesi internete taşınmış durumda. Çünkü burada her şeyi birkaç tıkla halledebiliyor; istediğimiz ürünü ya da hizmeti kolayca satın alabiliyoruz. Nereden mi? Web sitelerinden elbette.

Web siteleri, markanızın dijitaldeki yüzü olarak sizin potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlıyor. Hem de lokasyondan bağımsız olarak. Çünkü dijital dünyada herhangi bir sınır yok. Örneğin Van’da yer alan bir işletme geleneksel pazarlama ile sınırlı kaldığında maalesef sadece il bazında satış yapabiliyor en fazla yakın illerden ya da turistlerden ilgi görüyor. İşte dijital bu sorununuzu ortadan kaldırarak daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlıyor ve satışlarınızın artmasına olanak sağlıyor. Dijital, firmanız için tüm coğrafi dezavantajları ortadan kaldırıyor. Yani işletmeniz nerede olursa olsun siz de dijitalde yerinizi aldıysanız markanızı geniş kitlelere tanıtabilirsiniz.

Yaratıcı ve kullanıcı odaklı bir web sitesi ile firmanız sadece Türkiye’nin tüm bölgelerindeki potansiyel müşterilere ulaşmakla kalmıyor aynı zamanda dünya pazarına açılabiliyor. Tabi ki bunun için ön hazırlığınızı yapmalı ve sırasıyla; bulunduğunuz bölge, Türkiye ve dünya pazarlarına açılmak için kademeli olarak çalışmalarınızı sürdürmelisiniz.

Sözümüzü uzatmadan en kısa tabirle anlatmak istediğimiz; eğer dijitalde yer almak, müşteri kitlenizi genişletmek ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız ilk olarak sağlam bir web siteye ve ilgi çekici bir web tasarıma ihtiyacınız var demektir.

Web Tasarım Nedir?

Belirli bir amaç doğrultusunda geliştirilen ve markanızın duruşunu hem estetik çizgilerle hem de işlevsel kullanımla buluşturan uygulamaya web tasarım denir. Kullanıcı dostu yazılımlar ile ortaya çıkan web sitesi, markanızın dijitaldeki yüzünü temsil eder.

Lokasyondan bağımsız olarak firmanız ile etkileşime girmek isteyen kişilerin size dair dijitaldeki ilk izlemini web siteniz oluşturur. Bu yüzden arka planda sitenizin sorunsuz çalışmasını sağlayan yazılımlar ve yaratıcı bir web tasarım kullanıcılarınızın ilgisini çekmek için dijitalde bir zorunluluktur.

Web Yazılım Nedir?

Kendinizi bir restoranda hayal edin. Lüks, elegan, şık ve tam olarak sizin beğenilerinize hitap ediyor; menüsü ise iştah kabartan bir şölen adeta. Bu muhteşem atmosferde menüden dilediğiniz yemekleri seçip keyfini sürebilirsiniz ama yemeğin nerede, nasıl yapıldığını görmezsiniz. Sizinle temas eden noktaları siparişinizi vermeniz ve yemeğinizin gelmesi arasındaki anlardır. Bu örnekten ilerleyecek olursak web yazılım bu muhteşem lezzetlerin sizin için hazırlandığı ama görmediğiniz mutfaktır. Yani perde arkasını ifade eder.

Web sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan sistemlerdir. Farklı yazılım dillerini kullanılarak yapılabilir. Sitenizde ihtiyaç duyduğunuz amaçlara yönelik olarak farklı web yazılımları söz konusudur. Profesyonel web yazılımları sizi amatörlükten kurtarır, sitenizin etki uyandıran bir prestij kazanmasını sağlar.

Web tasarım ve yazılım birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Dijitalde verim almak, hızla yükselmek ve yerinizi sağlamlaştırmak için hem yazılım hem de tasarım noktalarında etkin olmalısınız. Sonuçta ne kadar şık ve göz alıcı olsa da damağa hitap etmeyen, özensiz hazırlanmış yemekleri olan bir mekânı kimse tercih etmez değil mi? İşlevsiz ve özensiz hazırlanmış bir web tasarımının da bundan farkı yoktur.

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Web tasarım ve yazılım bünyesinde pek çok temel yapı taşı bulunur. Bu yapı taşlarının ana hatlarını incelikle işlediğiniz zaman kaliteli bir çalışma ortaya koyabilirsiniz. Peki, bu size ne kazandırır? Web tasarım neden önemlidir?

İlk olarak web tasarım sadece estetik bir dizayn ve görünümden ibaret değildir. Web tasarım bir sitenin hem göze hitap etmesini hem markanın vizyonunu yansıtmasını hem de kullanıcılar için işlevsel olmayı hedef alır.

Her markanın kendine ait renkleri, çizgileri ve kullanıcıların gözünde güven ve memnuniyet oluşturmayı hedefleyen bir tasarım hedefi vardır. Kullanıcılarınız ve potansiyel kitleniz sitenize girdikleri an ilk gözlerine çarpan ana sayfanızın ve diğer sayfalarınızın tasarımlarıdır. Seçtiğiniz her detay onların üzerinde bırakacağınız ilk izlenimi şekillendirir.

Özenle tasarlanmış, hedef kitleye hitap eden web tasarım çalışmaları yeterli diyorsanız burada yanılıyorsunuz. İçeriğimizin başında da ifade ettiğimiz gibi artık tüm sektörler kullanıcıları ile etkileşime girebilmek için dijitalde yerlerini alıyorlar. Bu noktada web tasarımızın sadece estetik ve göze güzel görünmesi yeterli değil. Aynı zamanda “kendine has” olması gerekiyor. Yani marka değerlerinizi yansıtması gerekiyor. Ancak bu sayede dijitalde web tasarımızla bütün bir marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Rakip firmalardan farklı ve özgün çalışmalar artık kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Öyle ki kullanıcıların bu seçicilikleri her sektör için gerekli. Çünkü burada rekabet güçlü bir unsur. Yaptığınız işin her anlamda arkasında durmalı ve tüm detayları ile kullanıcılarınızı etkilemeyi başarmalısınız. Dünya çapında marka tanınırlığı elde eden tüm markaları incelediğimiz zaman bunun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Elbette bu sadece tasarımla sınırlı bir alan değil. Bir de işin mutfağı var. Yani web tasarım ve yazılım birlikte bir bütün olarak ele alındığında işlevsel ve başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

Sonuç olarak web tasarım ve yazılım; dijitalde yer almak, kullanıcı kitlesini genişletmek isteyenler için büyük bir öneme sahiptir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım ve Yazılımın Özellikleri

Dijital, bir etkileşim dünyası. Burada ilk hedef, kullanıcıların dikkatini çekmek daha sonra ise bu etkileşimi satışa çevirmektir. Maalesef satışa dönmeyen etkileşimlerin markanız için pek de bir faydasının olduğunu söyleyemeyiz. Etkileşimi satışa çevirmeniz için aynı zamanda işlevsel bir web siteye de sahip olmanız gerekiyor. Bu noktada web tasarım ile kullanıcılarınızın dikkatini çekip onlara kullanıcı dostu bir web sitesi sunmalısınız. Bunun için ise web tasarım ve yazılımı ortak bir potada eritmeniz ve bütüncül bir verimi hedeflemeniz önemli bir konu.

Evet, tasarımınız kesinlikle dikkat çekici ve özgün olmalı. Peki ya sonrası? Sonrasında devreye yazılımlar giriyor. Bu yazılımlar sitenizin ihtiyaçları ve kullanıcılarınızın beklentileri çerçevesinde değişkenlik gösteriyor elbette. Dolayısıyla kullanıcı dostu web tasarım ve yazılım için tüm imkanlardan ve teknolojiden sonuna kadar yararlanmalısınız.

Kullanıcı dostu web tasarım ve yazılımın özelliklerini 3 ana başlık altında toplayabiliriz:

Özgün Tasarım

Henüz bir web siteniz yoksa ve web sitenizi aktif ettikten sonra hızlı bir şekilde dönüşüm almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken rakip site analizidir. Rakip firmaların web sitelerini incelediğiniz zaman genel olarak kullanıcıların nelerden hoşlandığını ve nelere geri dönüş verdiklerini, neleri olumladıklarını görebilirsiniz. Bu sayede özgün bir web tasarım ortaya çıkartmanız mümkün.

Özgün bir web tasarım için ise ana sayfa ve diğer sayfalarınızın uyumlu, marka değerlerinizi tasarıma yansıtma şekliniz, kullanıcılarınızı önemsediğinizi yansıtış şekliniz çok önemli. Ama tek başına yeterli değil.

İşlevsellik

Web tasarımda özgün sonuçlar ortaya çıkartmış olmanıza rağmen istediğiniz etkileşimi yakalayamadınız mı? Bunun ilk sebebi, işlevsellik olabilir.

Yaratıcı, özgün ve kullanıcıları çekimine alan bir web tasarımın içerisindeki ana malzemelerden birisi işlevselliktir. Tasarımın kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına uygun olması gerekir. Aradıklarını “hızlı” ve “kolayca” bulabilmeleri kullanıcıların sitenizde kalmasını sağlar. Sitenizde yer alan menülerin, sayfaların, iletişim panellerinin, formların sorunsuz ve tıkır tıkır işliyor olması gerekiyor.

Burada kullanıcılarınız için her detayı düşünmeli; kısaca onların gözünden bakarak bir web tasarım ve yazılım geliştirmelisiniz.

Mobil Uyumluluk

İşte web tasarımda en kritik nokta; mobil uyumluluk. Akıllı cihazlar hayatımızda büyük bir yer edindi ve kullanım alanları her geçen gün artıyor. Üstelik birkaç yıl öncesine kadar bilgisayara üzerinden yapabildiğimiz pek çok işlemi, günümüzde akıllı telefonlarımız üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Hayatımızın her anında telefonlarımız yanımızda, tüm verilerimizi burada depoluyoruz. Öyle ki kaybettiğimizde kısa bir süreliğine ufak çaplı kaoslar yaşadığımız doğrudur.

Tüm bunların yanı sıra kullanım alanı da hayli genişledi. Sabah kahvaltısında ekmek sipariş etmekten ev ilanlarını incelemeye, araba almaktan online eğitim araştırmalarına kadar artık her işimizi burada gerçekleştiriyoruz. İşte bu noktada mobil uyumlu web siteleri rakiplerine oranla bir adım önden gidiyorlar. Çünkü yaşadığımız bu hızlı çağda, taleplerinizi en doğru anlayan ve işlemimizi en hızlı şekilde gerçekleştirebileceğimiz web sitelerini tercih ediyoruz. Mobil uyumlu web sitesi ile rakiplerinizi ekarte edebilir; potansiyel müşterilerinizle daha hızlı etkileşime geçebilirsiniz.

Kullanıcı İhtiyaçları İçin Web Sitesi Nasıl Tasarlanır?

Kullanıcı odaklı web sitesi için önce markanızın ulaşmayı hedeflediği kitleyi analiz etmeniz gerekir. Unutmayın ki dijitalde yer almak istiyorsanız hangi adımı atarsanız atın referansınız kullanıcılarınızdır. Çünkü amaç her zaman marka tanınırlığını elde etmenizi sağlayacak sadık bir müşteri kitlesi yaratmaktır.

Hedef kitlenize göre tasarımızda belirgin aksiyonlar alabilirsiniz. Çünkü belli kitlelerin istekleri belirgin olarak tasarımlarınızı şekillendirmenize yardımcı olur. Bu noktada markanızın içinde yer aldığı sektör, ulaşmak istediğiniz potansiyel müşterilerinizin yaşam tarzları, sitenizden alacakları hizmet ya da üründen beklentileri çerçevesinde onların ihtiyaçlarını analiz ederek bir tasarım ortaya çıkartmalısınız.

Web Sitesiniz; Dijitaldeki Yüzünüzdür

Hali hazırda hala dijitale girmediyseniz size tavsiyemiz; daha fazla vakit kaybetmeyin. Eğer markanıza değer katmak ve bilinirliğini arttırmak istiyorsanız dijital size pek çok olanak sunuyor. Burada doğru adımları atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu hedefler neler mi?

  • Firmanızı daha fazla potansiyel müşteriye 7/24 ulaşabilecekleri hale getirirsiniz.
  • Marka tanınırlığı kazanırsınız.
  • Lokasyondan bağımsız bir sadık müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.
  • Satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • Markanızı önce Türkiye sonra dünya pazarlarında tanıtma fırsatı yakalarsınız.

Günümüzde markanıza katabileceğiniz en büyük değerlerden birisi, firmanızı daha fazla kullanıcıya tanıtmaktır. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için izleyeceğiniz yol dijitalden geçiyor. Burada önem vermeniz gereken ilk konu ise dijitaldeki yüzünüz olan web sitenizdir. Web tasarım ve yazılım bakımında stratejik ve profesyonel anlamda atacağınız her adım işinizi büyütmenize olacak tanır. Doğru stratejiler geliştirerek potansiyel müşterileriniz ile hızlı bir şekilde etkileşime girebilirsiniz.

Kullanıcı dostu web tasarım ve yazılım desteği almak istiyorsanız Duende Medya olarak yaratıcı tasarımlarımız ve fonksiyonel yazılım çözümlerimiz ile daima yanınızda yer alıyoruz. Dijitale ilk adımınızı gelin birlikte atalım.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör