Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

Yeni Başlayanlar İçin Web Tasarım ve Yazılım Nasıl Yapılır?

Veri bilime inandığımızı ısrarla her alanda vurguladık ama yeni başlayanlar için web tasarım bölümünde bir kere daha söyleyelim. Analiz olmadan olmaz! Veri bilimi trendler ve hedef kitle, satış ve PR’ın yolunu keşfetmenizi sağlayacak!

Web Tasarım ve Yazılım

Yeni Başlayanlar İçin Web Tasarım ve Yazılım Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin geçmişi çok da eskiye dayanmıyor. İlk internet sitesinin yayına alınması sadece 30 yıl gerimizde. Günümüzde işler nasıl mı? Siz bu içeriği okurken bile onlarca web sitesinin kurulumu yapılıyor, yayına alınıyor. Ortalamaları değerlendirecek olursak 2 milyara yakın internet sitesinin varlığından söz edebiliriz. Elbette bu rakamlar üzerinden dijitalde ciddi bir rekabet olduğu çıkarımını yapmamız da son derece kolay.

Peki, neden dünya çapındaki firmalar ve işletmelerden her biri dijitalde aktif olma çabasında hiç düşündünüz mü? Tabi ki sizinle aynı nedenlerden ötürü. Çünkü artık kullanıcılar dijitalde olmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden dijitalde yerinizi almak istiyorsanız web tasarım ve yazılım ihtiyaçlarınızdan önce kullanıcılarınızı analiz etmenin önemini kavramalısınız. Size göre bu büyük çarkları; algoritmalar, arama motorları ya da büyük markalar yönetiyor olabilir. Aslında durum öyle değil. Dijitalde gördüğünüz ve algoritmaların talep ettiği her bir detayı esasında kullanıcılar bilinçsiz bir şekilde belirliyor. Buna web tasarım ve yazılım ihtiyaçları da dahil.

Bilgiye, veriye, ürüne ya da hizmete; hızlı, güvenilir bir şekilde ulaşma çabası günümüzde tüm internet kullanıcılarının temel istekleri arasında. Bu durumu analiz eden algoritmalar ise dijitalde görünür olmak isteyen sitelerden belirli taleplerde bulunuyor. Sonuç olarak kullanıcı dostu web tasarım ve yazılım sahibi markalar, algoritmalar tarafından internet kullanıcılarının önüne sunuluyor.

Tüm bu bilgiler ışında yeni başlayanlar için web tasarım ve yazılım nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Web Tasarım ve Yazılım Nasıl Yapılır?

Günümüzde web tasarım ve yazılım yapmak için pek çok seçeneğiniz söz konusu. Ama eğer firmanızı kısa sürede algoritmalar tarafından görünür hale getirmek ve kullanıcılarınızın ilgisini çekmek istiyorsanız daha profesyonel tercihler yapmalısınız. Neden mi? Çünkü tasarım ve yazılım sadece tek ayaklı bir uygulama değil. Başarılı sonuçlar elde etmek ve web sitenizi sağlam temellere oturtmak istiyorsanız tüm ayaklarına eşit oranda önem vermelisiniz. Burada analizler, stratejiler ve geleceğe dönük planlar çıkartmak gerekiyor.

Birkaç ana başlık altında web tasarım ve yazılım yaparken hangi konuların üzerinde durmanız gerektiğini derledik:

 • Marka Analizi

Öncellikle kendi markanızın analizine ihtiyacınız var.

 • Hangi sektörde yer alıyorsunuz?
 • Ürünleriniz/hizmetleriniz kimler tarafından tercih ediliyor?
 • Sitenizde kullanıcılarınıza neler sunmak istiyorsunuz?
 • Ulaşmak istediğiniz kitleler kimler?
 • Markanızın ulaşmak istediği yakın ve uzak hedefler neler?
 • Bir marka diliniz var mı?
 • Kullanıcılarınızla kurmak istediğiniz etkileşim dilini ve araçlarını belirlediniz mi?

Bu ve benzeri sorularla markanızı analiz ederek sitenizin tasarım ve yazılımını marka değerlerinize paralel olarak oluşturabilirsiniz.

 • Rakip Analizi

Özellikle dijitalde atacağınız her adımda rakip analizi büyük bir önem taşıyor. Çünkü ancak rakiplerinizi analiz ederek onların bir adım ötesine geçebilirsiniz.

 • Rakipleriniz kullanıcılarına sitelerinde neler sunuyor?
 • Nasıl etkileşim sağlıyorlar?
 • Web sitelerinde neleri ön plana çıkartıyorlar?
 • Özel yazılımlardan hangi alanlarda destek alıyorlar ya da özel yazılım kullanıyorlar mı?

Artıları ve eksileri ile rakiplerinizi kendiniz için görünür hale getirin.

 • Hedef Kitle Tespiti

Web tasarım ve yazılımda etkin sonuçlar elde etmek için mutlaka öncellikle hedef kitle analizi yapmalısınız. Çünkü sitenizin kullanıcılarınızın ihtiyaç ve taleplerine yönelik olması hedeflediğiniz etkileşimi yakalayabilmeniz açısında önemli bir kriter.

Kullanıcılarınızın işletmenizden, ürün ya da hizmetlerinizden neler beklediğini analiz etmelisiniz. Hedef kitlenizin ilgi alanları, internet kullanım şekilleri, web sitelerinde tercih ettikleri özellikler sitenizin tasarımını ve yazılımını beklentileri karşılayacak şekilde düzenlemenize olanak sağlar.

 • Marka Kimliğine Uygun Tasarım

Web tasarımına geçmeden önce marka kimliğinizi yaratmalısınız. Çünkü sitenizin tasarımının marka değerlerinizi özgün bir şekilde kullanıcılarınıza sunması gerekir. Akılda kalıcı, yaratıcı tasarımlarla marka tanınırlığınızı oluşturabilirsiniz. Özellikle bu süreçte kullanacağınız kişiselleştirilmiş yazılımlar kullanıcılarınıza rakip sitelerde olmayan özellikleri deneyimleme fırsatı sunar. Dolayısıyla bu şekilde kullanıcılarınızın aklında yer edebilir ve onları etkileşime yönlendirebilirsiniz.

 • Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tasarımızın işlevsel olması son derece önemlidir. Aynı zamanda kişiselleştirilmiş yazılımlar sayesinde kullanıcı ihtiyaç ve taleplerine en uygun tasarımı ortaya çıkarabilirsiniz. Unutmayın ki sitenizin tasarımının özgün ve yaratıcı olması tek başına yeterli değil. Kullanıcı deneyimi, dijitalde var olmak isteyen tüm sitelerin birincil hedefi olmalıdır.

Web Tasarım Unsurları

Web tasarımın göze hitap etmesi ilk kriterdir. Fazlalıklar olmamalı, her şey kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kullanıcıların ilgisini çekebilecek formatta düzenlenmelidir.

 • Düzen

Bir web sitesinin ilk etapta ilgi görebilmesi için düzenli bir yapıya sahip olması gerekir. Kullanıcılar, aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmelidirler. Aynı zamanda estetik bir bütünlük içermelidir.

 • Renk

Web sitenizde kullanacağınız renkler, marka kimliğinizi yansıtır. Bilginiz gibi renklerin göz ardı edemeyeceğimiz etkileri vardır insanlar üzerinde. Doğru renk paletlerini seçerek kullanıcılarınız üzerinde güven veren ilgi uyandıran bir etki yaratabilirsiniz. Ayrıca firmanızın logosu ile sitenizde kullandığınız renklerin uyumlu olması kullanıcıların göz zevkini destekleyen unsurlar arasındadır. Bu yüzden renkler arasındaki geçişleri doğru dengelemelisiniz.

 • Grafikler

Sitenizde özellikle ana sayfanızda kullanıcılarınızı kısa ama keskin verilerle etkilemeniz kullanıcıları etkileşime yönlendirmek açısında büyük verim sağlayan faaliyetler arasındadır. Bu grafikler ya da videolar, işiniz hakkında kullanıcılara daha fazla bilgi verir.

 • Fontlar

Web sitenizde kullandığınız tüm tasarım unsurları gibi fontların da marka kimliğinizle uyumlu ve aynı zamanda tüm sitede aynı şekilde kullanılması gerekir. Dışarıdan çok da etkisi olmayan bir kriter olarak görebilirsiniz. Ama fontların sitede uyumlu kullanılması profesyonel ve hoş bir etki uyandırır.

 • İçerik

Gelelim tasarımı destekleyen ana unsura; içerikler. Web sitenizde tasarımınızı ve marka kimliğinizi destekleyen vurucu içeriklere ihtiyacınız var. Bu yukarıda ifade ettiğimiz gibi grafik ve video içerikleriyle de desteklenmeli aynı zamanda. Unutmayın ki hiçbir şey sözler kadar vurucu değildir. Bu yüzden estetik açıdan tamamlanan ve fonksiyonel kullanım sunan bir sitenin tek eksiği vurucu içeriklerdir.

Kullanıcı Odaklı Bir Web Sitesinin İhtiyaçları

Kullanıcı odaklı web tasarım için belli başlı konuları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu konuları 4 ana başlık altında inceledik:

 1. Menüler

  Profesyonel bir web tasarımda menülerin tamamen kullanıcı odaklı olması şart. Rahat kullanabilecekleri aynı zamanda kafa karışıklarına sahip olmayan bir tasarım olmalı.

 2. Uyumluluk

  Sitenizin hem tüm arama motorlarına hem de mobile uyumluluğu etkileşim açısından son derece önemli. Bunun yanı sıra mobil uyumluluk puanınız arama motoru algoritmalarının merceği altında. Bu yüzden daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek istiyorsanız tam uyumlu bir tasarım oluşturmalısınız.

 3. Multimedya

  Ses, video ya da müzik kullanıcılarınızın etkilenmesini sağlayan etkenlerdir. Bu yüzden tasarımlarınızda uygun ölçekte kullanmalısınız. Elbette bu noktada site hızını yavaşlatmamasına dikkat etmelisiniz. Uygun multimedyalarla kullanıcılarınızın sitenizde kalma süresini arttırabilirsiniz.

 4. Etkileşim

  Web sitenizde kullanıcı yorumlarına mutlaka yer vermelisiniz. Biliyorsunuz ki potansiyel müşteriler söz konusu olduğunda etkileşim son derece önemli. Ayrıca bu yorumları takip ederek dönüş vermeyi de ihmal etmemelisiniz.

Başarılı Bir Web Tasarımının Markanıza Katkıları

Başarılı bir web tasarımı doğruyu söylemek gerekirse tek başına dijitalde sağlam temeller atmak için yeterli değil ama ilk kriter. Çünkü bunun yanı sıra SEO, SEM ya da içerik pazarlaması ile sitenizi devamlı beslemeli ve etkileşimi arttıracak satışa döndürecek faaliyetlerde bulunmalısınız. Yani tasarımı güzel ve dikkat çeken bir site oluşturmakla işler bitmiyor. Ama bu söylediklerimiz sizi yanıltmasın. Altınızı çizmeliyiz ki kullanıcı odaklı, kreatif ve uyumlu bir web siteniz yoksa zaten dijitalde başarılı yolculuğunuza henüz çıkmamışsınız demektir.

Kullanıcı odaklı web tasarım ve yazılım, firmanıza pek çok açıdan fayda sağlar. Unutmayın dijitalde veri odaklı, özgün ve yaratıcı şekilde atacağınız her adım sizi bir basamak daha yukarı taşır.

 • Kullanıcı Etkileşimi

Etkileşim sağlamak için kullanıcılarınızı etkilemeli, onlarda merak uyandırmalısınız. Bu sayede önce etkileşim oranını organik yollarla arttırabilir sonrasında bunu satışa çevirebilirsiniz.

 • Yüksek Geri Dönüşüm

Profesyonel bir web tasarımı ve kullanıcı odaklı yazılım çözümleri yüksek geri dönüşüm olanağı sağlar. Bu da doğal olarak organik satışlarınızı artmanızı ve işletmenizi kâra geçirmenizi sağlayan bir avantajdır.

 • Sadık Müşteri Kitlesi Oluşturma

Seçimlerimizi beğenilerimiz oluşturuyor. Yani gözümüze hoş gelen aynı zamanda ihtiyaçlarımıza yönelik tercihlerde bulunuyoruz. Bu kapsamda siz de sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak istiyorsanız profesyonel web tasarım ve yazılımın gücünden yararlanmalısınız.

 • Marka Güveni Sağlama

Kullanıcıların markaya güven duymalarını sağlamak zaman ve sabır ister. Bunun için her detayı ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Sitenizde yer alan tüm tasarımlar ve sekmeler, kullanıcılarınızın markanız hakkında fikir elde etmesini sağlar. Bırakacağınız ilk izlenim ise sonrasında yaratmayı hedeflediğiniz etkileşimin oranını belirler.

 • Rekabette Öne Çıkma

Gelelim dijital için ön önemli konuya; rekabet. Bu platformda rakiplerinizin önüne geçmek demek kalıcılık ve marka bilinirliği açısından son derece kıymetlidir. Prestij sahibi, özgün ve kreatif bir web tasarım aynı zamanda kullanıcı odaklı yazılımlar size rakiplerinizi geride bırakma fırsatı sunar.

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sadelik, dikkat çekici ve estetik tasarımlar, fonksiyonel menüler; işte karşınızda kurumsal web site tasarımı. Kurumsal bir web sitesinin temelleri marka kimliği ile paralellik ve uyum göstermelidir. Logo ve tasarım renklerinin uyumundan tasarımdaki her çizgiye kadar markanızı sade detaylarla yansıtmalısınız.

Kullandığınız her görsel, video, içerik, multimedya markanız hakkında kullanıcılara bilgi vermeli, onların ilgisini çekmelidir. Beğenileri kazanacak tasarımlarla onları etkileşime ve satışa yönlendirebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitesi web tasarım ve yazılımı, kurumsal sitelerden hayli farklıdır. Burada direkt ürün satışı ön planda olup tasarımda fonksiyonellik ön planladır. Yine satışı yapılan ürünlerin kategorisiyle uyumlu renk ve tasarımlar kullanmanız gerekir. Müşteri etkileşimini sağlamak için yorumlar kısmı olmazsa olmazdır.

E-ticaret siteleri için özel yazılımlar söz konusu olup her markanın özgün bir siteye ihtiyacı burada daha fazla hissedilmektedir.

Profesyonel Web Tasarım ve Yazılım

Web siteniz, lokasyondan bağımsız olarak farklı bölgelerde ve farklı yaşam biçimlerindeki tüm müşterilerinize aynı anda 7/24 ulaşmanızı sağlar. Sadece dijitaldeki yüzünüz olmakla sınırlı değildir. Günümüzün teknoloji çağında markanızın hatırlanmasının ve bilinirliğinin artmasının anahtarıdır. İşte bu yüzden profesyonel web tasarım ve yazılım henüz dijitale girmediyseniz en büyük ihtiyacınız.

Siz içeriğimize baştan sona göz atarken bile gerek dünya genelinde gerek Türkiye özelinde onlarca rakibiniz dijitale giriş yaptı. Siz de vakit kaybetmeyin, dijitalde yerinizi alın.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör