Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

Yeni Başlayanlar için SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorlarının kısa ama çarpıcı geçmişiyle bugün dijitalde görünür olmanın yollarını ‘’SEO’’ olarak tanımlıyoruz. Optimizasyon süreci, algoritmayı tanımamızı ve doğru stratejilerle ilerlememizi sağlıyor. Sağlıklı ve kalıcı bir büyüme için ‘’SEO’’ ya doğal olarak güvenin.

Arama Motoru Optimizasyonu

Yeni Başlayanlar için SEO

İstediğimiz neredeyse her bilgiye artık birkaç tıkla ulaşabiliyoruz. Bunun için ise arama motorlarında birkaç kelime aratmamız yetiyor. Yani sorularımızın cevaplarına ulaşmamız 1-2 saniyemizi alıyor sadece. Peki, tüm aramalarımızda doğru kaynaklara nasıl ulaşıyoruz? İşte bunu arama motoru algoritmaları sağlıyor. Elbette siz de sitenizin kullanıcılarınızın önüne ilk sayfalarda çıkmasını istiyorsanız arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalısınız.

SEO yani arama motoru optimizasyonu nedir? Nasıl yapılır? SEO danışmanlığı nedir ve hangi hizmetleri sunar? SEO ile sitenizi hedeflediğiniz noktaya ulaştırabilir misiniz? Gelin birlikte tüm bu sorularınız ve daha fazlasına yanıt bulalım.

Kullanıcı İhtiyaçlarını Doğru Yorumlamak SEO İçin Neden Önemli?

Arama motoru algoritmaları, kullanıcıların yaptıkları belirli aramalar sonucunda ilgili sayfaları bulan ve sıralayan karmaşık sistemlerdir. Geçmişten günümüze birçok kez değişkenlik göstermiştir. Öyle ki bu güncellemeler sırasında düşük kaliteli ve kopya içeriklere sahip siteler, sıralamada büyük oranda düşüş yaşar.

Bahsettiğimiz tüm bu algoritma güncellemeleri ise kullanıcı odaklı web siteleri ile diğerlerini ayırmak için yapılmaktadır. Sonuç olarak her geçen gün rekabetin giderek kızıştığı bu alanda mantıklı bir sistem olarak değerlendirebiliriz. Bu noktada sitenizi sağlam temellere bağlamak, dijitalde kalıcı olmak ve sağlıklı bir büyümeyi desteklemek firmanızın dijitale yatırımı açısından son derece önemlidir.

İşte yeni başlayanlar için SEO, burada karşımıza çıkar. SEO esasında sitenizi hedeflediğiniz arama motorunda üst sırlara çıkartmak için yaptığınız optimizasyonların tamamıdır. Yani arama motorunda kullanıcılarınız için görünür olmak istiyorsanız bu optimizasyona sadece ihtiyacınız yok; bu sizin için bir adeta zorunluluktur.

Arama motoru optimizasyonundan başarılı sonuçlar almanız kullanıcı ihtiyaçlarını doğru yorumlamanızla paralel ilerler. Çünkü algoritmalardaki güncellemelerin tamamı kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına yapılmaktadır. Kullanıcıların doğru bilgiye daha hızlı ulaşabilmeleri için yapılan bu güncellemeler sitelerin arama motorlarındaki sıralamasını belirlemektedir.

Arama Motorlarında Yükselmek

Sonuç olarak SEO ile arama motorunda yükselmek ve kalıcı olmak istiyorsanız;

 • Hedef kitle analizi,
 • Anahtar kelime analizi,
 • Rakip analizini devamlı ve sistemli bir şekilde yapmalısınız.

Bunların dışında daima yeni güncellemeler hakkında bilgi sahibi olmaya özen göstermelisiniz. Kullanıcı ihtiyaçlarını doğru yorumlayarak en sert güncellemelerde dahi sitenizin arama motorlarındaki yerini koruyabilirsiniz. Ancak bu stratejik ve analitik ilerlemenizi gerektiren bir süreç. Ayrıca pek çok SEO aracını da kullanmayı bilmeniz gerekiyor. Yani profesyonellik gerektirdiğinin altını çizmeliyiz.

Hem işletmenizle hem sitenizle ilgilenmeniz ne yazık ki pek mümkün olmayabilir. Ama sitenizi görünür hale getirmek ve dijital ortamdaki hedef kitlenize ulaşmak için mutlaka arama motoru optimizasyonu yapmalısınız. İşte burada yardımınıza SEO danışmanlığı çıkıyor.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Sitenizin performansını ve arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmak amacıyla arama motoru optimizasyonu konusunda verilen profesyonel desteğe, SEO danışmanlık adı verilir. Bu danışmanlık kapsamında siteniz için SEO stratejileri geliştirilmektedir. Site içi, site dışı ve teknik SEO çalışmaları sayesinde arama motorlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu, sitenizin hem içerik hem de teknik bakımdan iyileştirilmesini sağlayan çalışmalar bütünüdür. İlk olarak kullanıcı isteklerinden doğan arama motoru taleplerini doğru anlamak gerekmektedir. Aksi halde ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın dijitalde dilediğiniz hedeflere ulaşmanız pek de mümkün değil. İkinci olarak ise “SEO nasıl yapılır?” sorusuna doğru ve güvenilir cevaplar bulmanız gerekir.

Arama motoru optimizasyonu için kaliteli içerik üretimi öncelikle çok önemlidir. Rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız hedef kitlenizi analiz ederek onların taleplerine uygun kaliteli ve yaratıcı içerikler üretmeniz gerekiyor. Kreatif içerikler sizi rakiplerinizin bir adım ötesine taşır.

SEO için en kritik çalışmaları site içinde yapılanlar kapsar. Site içi arama motoru optimizasyonunu sağlayarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Burada başlık etiket kullanımından sayfa başlıklarına, dahili bağlantılardan görsel kullanımına kadar düzenleme yapmanız gereken konular vardır.

Site dışı optimizasyon çalışmaları sayesinde site içerisinde yaptığınız iyileştirmeleri görünür ve etkin hale getirebilirsiniz. Burada yeniden pazarlamadan backlinklere, sosyal medyadan reklam yönetimine kadar geniş bir çalışmalar bütünü söz konusudur. Ancak burada işletmenizin ihtiyaçlarına ve analizlerinize göre hareket etmeniz gerekiyor.

Gelelim işin teknik kısmına. Burada kullanıcı dostu URL oluşturma, mobil uyumluluk, site hızı, bozuk bağlantıların ortadan kaldırılması gibi teknik iyileştirmeler yapılır.

Yani SEO esasında sitenizin genelinde iyileştirmeler yaparak arama motorlarında kullanıcıların aramalarında en alakalı site olarak ön plana çıkmasını sağlar. Yine bunu yerel ve uluslararası SEO ile destekleyerek dijitalde köklü bir marka tanınırlığı elde edebilirsiniz.

SEO Danışmanlığında Hangi Hizmetler Verilir?

SEO danışmanlığı, uzman kişilerce verilen hizmetler bütünüdür. Paket olarak alabileceğiniz gibi site içi, site dışı ya da teknik konularda da ayrıca destek almanız mümkündür.

Teknik SEO Çalışmaları

Teknik arama motoru optimizasyonu çalışmaları, arama motorlarının sitenizi okumasını ve anlamasını sağlar. Bu işlemlerin çoğu kullanıcıların görmediği ama kullanıcı deneyimini etkileyen perde arkasında yapılmaktadır. Daha iyi bir kullanım sunmak adına site hızlandırma, mobil uyumluluk, meta veriler ve daha fazlasını kapsar.

Site İçi SEO Çalışmaları

Sitenizde kullanıcılarınızın direkt temas ettiği ve kullanıcı deneyimini etkileyen kriterler üzerinde yapılan çalışmalar bütünüdür. Hedef kitle, anahtar kelime ve rakip analizi yaparak SEO stratejileri oluşturulmaktadır. Sitenizi yaratıcı, kaliteli ve özgün içeriklerle besleyerek optimize etmelisiniz. Bu sayede organik trafiğinizdeki artışı kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Site Dışı SEO Çalışmaları

Arama motoru sıralamalarını etkilemek adına sitenizin dışında yaptığınız çalışmaları kapsar. Burada amaç arama motorlarına güvenilir ve kullanıcı dostu bir site olduğunuzu kanıtlamanızdır. Çoğunlukla backlink çalışmaları yürütülmektedir. Bunun için farklı web sitelerini ya da sosyal medyayı kanal olarak kullanabilirsiniz.

SEO Çalışmaları İçin 3 Temel Nokta

Arama motoru optimizasyonu bir çalışmalar bütünüdür. Bazı eksik bilgilere göre çoğu kişi SEO’nun sadece içerik üretimi ve yayınlanması ile sınırlı kaldığını düşünüyor olabilir. Ama bu esasında yalnızca görünür kısmı ifade ediyor. Arama motoru algoritması kullanıcı odaklı içerikleri ödüllendirir. Ancak algoritma için site sağlığı iyi, hızlı, mobil uyumlu gibi faktörler de içeriğin öne çıkması açısından önemlidir.  Peki, SEO nasıl yapılır?

 1. Teknik Çalışmalar

  Teknik iyileştirme yapılmayan bir web sitesi maalesef en kaliteli içeriklere sahip olsa dahi arama motorları tarafından ciddiye alınmaz. Burada amaç, arama motorlarına “evet, ben sitemizi kullanıcılarıma en iyi deneyimi sunmak için hazırladım” şeklinde bir bilgilendirme vermektir. Teknik çalışmalar sonucunda arama motorlarının sitenizi görmesini, okumasını ve hedef kitlenize önermesini sağlarsınız.

 2. Anahtar Kelime Analizi

  Kaliteli bir içerik kullanıcının talep ve ihtiyaçlarına en hızlı yanıtı verir. Burada yaratıcı, ilgi çekici ve etkileyici olmanız elbette önemli. Ama daha da önemlisi içeriklerinizi doğru anahtar kelimelerle oluşturmanız. Kullanıcıların yaptıkları her internet aramasının ayı bir aranma hacmi ve değeri vardır. Bu yüzden içerik üretimi öncesi mutlaka hem hedef kitle analizi hem de anahtar kelime analizi yapmalısınız. Ancak bu sayede kullanıcılarınıza en doğru şekilde hitap etmiş olur ve arama motorlarının dikkatini çekebilirsiniz.

 3. Site Hız Optimizasyonu

  Site içi optimizasyon içerisinde pek işlem yapılmaktadır. Bu çalışmaların tamamı ise siteyi daha kullanıcı dostu bir yapıya büründürmek ve memnuniyet oluşturabilmektir.

  Sonuç olarak bu çalışmaların tamamı birbirine paraleldir. Eğer internet aramaların üst sıralara çıkmak ve görünür olmak istiyorsanız eksiksiz bir şekilde bu çalışmaları gerçekleştirmelisiniz.

SEO Çalışmalarının Raporlama Süreçleri

Arama motoru optimizasyonu bir anda yapılan ve bir anda sonuç veren çalışmalar değildir. Belli stratejiler çerçevesinde hedeflenen süre içerisinde yapılan işlemleri ifade eder. Keza yukarıda saydığımız tüm işlemler kendi içerisinde ayrı mesailer istemektedir.

Bu noktada belli aralıklarla SEO raporlarınızı kontrol etmek sitenizin gidişatını iyileştirmeniz açısında gereklidir. Raporlama çoğunlukla aylık bazla ilerler. SEO raporları size sıralamada nerede olduğunuzu, organik trafiğinizi, SEO’nun aylık kâr oranınıza faydalarını net bir şekilde görmenizi sağlar. Bu sayede daha iyi bir gözlem yapabilme fırsatı yakalamış olursunuz. Bu gözlemler sonucunda stratejilerinizi planlayabilir, sitenizin genel durumunu iyileştirebilirsiniz.

SEO Performans Metrikleri

Dijitalde bir marka değeri oluşturmak istiyorsunuz değil mi? Bunun için SEO çalışmaları mı sürdürüyorsunuz? Peki, takibini sağlıyor musunuz?

Her çalışmada olduğu gibi değerlendirme ve ölçümleme son derece kritik bir öneme sahiptir. Çünkü size şu ana kadar geldiğiniz noktayı gösterdiği gibi geleceğe yönelik bir yol haritası çıkartmanızda da yardımcı olur. SEO performans metrikleri şu şekildedir

 • Organik trafik
 • Organik trafik dönüşümleri
 • Anahtar kelime performansı
 • Dizine eklenen sayfa sayısı
 • Gelen bağlantılar

Burada organik trafik çoğunlukla kafa karıştırıcı olabilir. Organik trafiğinizin artması elbette iyidir. Hedeflediğiniz noktaya ulaşabilmek için organik trafiğinizden aynı zamanda dönüşüm almanız gerekmektedir. SEO performans metriklerini kullanarak yaptığınız çalışmaları ölçümleyebilir ve yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

SEO'mu SEM'mi?

Öncellikle her SEO çalışması sitenize yarar getirmeyebilir. Burada uzmanlık ve profesyonellik önemli bir kriterdir. İyi yürütülen bir SEO çalışması, SEM’e göre daha az maliyetli daha hacimlidir. SEM’den daha hızlı ve kolay sonuç alabileceğiniz doğru. Ama bu temelleri olan ve kalıcılık sağlayan bir strateji değildir. Bunun aksine SEO, SEM’e göre daha azimli ve sistemli ilerler. Belli bir süreç içerisinde sitenizi kalıcı, görünür ve sağlıklı hale getirir.

SEO Çalışmalarının Sonuçlarını Ne Kadar Sürede Görebilirim?

Dijital çalışmalarımızın tamamından hızlı ve keskin sonuçlar almayı bekleriz. Aynı kullanıcıların internet aramalarından en hızlı sonucu birkaç saniyede elde etme istekleri gibi. Ama burada söz konusu olan işletmeniz için dijitale yaptığınız yatırımdır. Yani bunun için sabırlı olmalı, doğru stratejiler geliştirmeli ve kendinize bir yol haritası çizmelisiniz.

SEO çalışmaları, ilk etapta site iyileştirmesi ve arama motorları tarafından görünür olmak için yapılır. Ancak bir süresi ya da sınırı yoktur. Bu çalışmalardan ne kadar süre sonra sonuç almaya başlayacağınız tamamen süreci yöneten kişinin profesyonelliği ve süreci iyi takip etmenize bağlı olarak değişir. Kabul etmek gerekirse organik trafiği arttırmak ve buradan dönüşüm almak zaman ve uğraş gerektirir. SEM ile daha kısa sürede hedeflerinize ulaşsanız da bunun kalıcılığını garanti edemezsiniz. Ancak arama motoru optimizasyonu sayesinde geleceğe yönelik bir yatırım yapmış olursunuz. Çünkü SEO bir anlık yükselmeleri hedeflemez. Kademeli olarak üst sıralara çıkmayı ve burada kalıcı olmayı hedefler.

Aylık değerlendirmeler ile SEO çalışmalarının takibi sağlanır. Bu kapsamda 3 – 6 – 12 aylık süreçlerde kademeli olarak organik ve kalıcı başarılar elde edebilirsiniz.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör