Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

SEO Nedir?

Arama motorlarının kısa ama çarpıcı geçmişiyle bugün dijitalde görünür olmanın yollarını ‘’SEO’’ olarak tanımlıyoruz. Optimizasyon süreci, algoritmayı tanımamızı ve doğru stratejilerle ilerlememizi sağlıyor. Sağlıklı ve kalıcı bir büyüme için ‘’SEO’’ ya doğal olarak güvenin.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Nedir?

SEO yani bir diğer adı ile arama motoru optimizasyonu, en basit ifade ile site iyileştirmesidir. SEO hizmetleri sitenizin arama motoru algoritmalarında görünür olmasını sağlamak amacıyla yapılır. Genel olarak site içi, site dışı ve teknik SEO olarak 3’e ayrılmaktadır.

Özellikle içerik pazarlaması ile ortak bir çalışmalar bütünüdür. Bu yüzden çoğu kişi, SEO çalışmalarını içerik üretimi ile sınırlı sanıyor. Ama sadece içerik pazarlaması ile sınırlı değildir. Bu site içi SEO çalışmalarını kapsar. Bu çalışmaları; anahtar kelime seçimleri, özgün içerik üretimi, title ve description, görsel optimizasyon, iç link yapısı şeklinde sıralayabiliriz.

Site dışı SEO çalışmaları ise backlink çalışmaları, rakip analizi, zararlı bağlantı analizleri, local SEO, sosyal medya kullanımı şeklindedir.

SEO çalışmaları aynı zamanda HTTPS (SSL) kullanımı, url yapısı ve kırık bağlantılar, site haritası, site hızı, mobil uyumluluk, yapılandırılmış veri gibi birçok çalışmayı kapsıyor. Tüm bu çalışmaları teknik SEO içerisine dahil ederiz.

Peki, tüm bu çalışmalar tam olarak ne amaçla yapılmaktadır? SEO hizmetleri ile internet aramalarında üst sıralarda yer alabilir misiniz? SEO çalışmaları başarı garantisi verir mi? Tüm bu sorularınızın cevaplarını açık bir şekilde yanıtlamak için öncellikle arama motorlarının nasıl çalıştığını incelememiz gerekiyor.

Arama Motorları Nasıl Çalışıyor?

Arama motoru algoritmalarının çalışma sistemi esasında tamamen kullanıcı tercihlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Buradaki amaç tüm dijital platformları kullanıcı odaklı hale getirmek. Elbette bir de gün geçtikçe artan dijital rekabet söz konusu.

En basit örnekleme ile aynı sektörden 10 farklı firmanın dijitalde yerini aldığını farz edelim. Bu firmaların ürün ya da hizmetleri aynı hedef kitleye hitap ediyor olsun. Bu noktada arama motorları ilk sırada ve ilk sayfada yer alacak siteleri seçerken kullanıcı deneyimlerini analiz ediyor. Analizleri sonucunda ise belli kriterlerden geçen siteleri sıralayarak hedef kitleye öneriyor.

Peki, nedir bu kriterler? Arama motorları öne çıkacak siteleri neye göre belirliyor? Burada birden fazla ve çeşitli değerlendirme söz konusu. Ancak en temel kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Site Hızı

Unutmayın ki dijitalin genel amacı insan yaşamını daha kolay ve rahat hale getirmektir. Bu yüzden burada zaman çok değerli. Kullanıcıların beklentisi genel olarak hızlıca bilgiyi almak ve kullanmak üzerine. Dolayısıyla arama motoru algoritmaları da öncellikle site hızınızı kontrol eder.

Bir sitenin ideal açılma hızı ortalama 2 saniyedir. Eğer siteniz bu sürenin üzerinde bir açılma hızına sahipse zaman kaybetmeden site hızlandırma çalışmalarına başlamanız gerekir. SEO çalışmaları kapsamında site hızı devamlı olarak kontrol edilmektedir.

Kullanıcıların Sitede Kalma Süresi

Arama motorlarının en çok önem verdiği kriterlerin başında kullanıcıların site içerisinde kalma süresi geliyor. Neden mi? Bunun birçok sebebi olabilir. Eğer bir kullanıcı site hızı normal olmasına rağmen siteden hemen çıkış yapıyorsa burada aradığı şeyi bulamıyor demektir. Bu web site tasarımının işlevsiz olması da olabilir sitenin içeriklerinin yetersiz ve kalitesiz olması anlamına da gelebilir.

Şayet kullanıcının sitede kalma süresi içeriklerin okuma süresine eşdeğerse bu durumu arama motoru algoritmaları şu şekilde yorumlar; “sitenin içerikleri ve tasarımı kullanıcı odaklı olup kullanıcının ilgisini çekiyor”. Bu kapsamda algoritmalar, internet aramalarında hedef kitlenize sizin sitenizi önerir. Elbette doğru anahtar kelimeleri kullanmışsanız.

Kullanıcıların sitede kalma süresine bağlı olarak arama motoru algoritmaları; içeriklerin kalite kontrolü, web tasarımın işlevselliği ve doğru anahtar kelimelerin kullanılıp kullanılmadığını inceler. Dolayısıyla kullanıcılarınızın sitenizde kalma süresi algoritmalara birçok ipucu veriyor.

Kaliteli İçerik Üretimi

Kullanıcılar tercih edecekleri sitenin içeriklerinden hızlı bir şekilde yararlanmak isterler. Ama kullanıcı beklentileri sadece bununla sınırlı kalmıyor. Çünkü rekabetin giderek arttığı dijitalde kof ve yaratıcı olmayan içeriklerle kullanıcılarınızın ilgisini çekmeniz mümkün değil.

Bu noktada arama motoru algoritmaları; kullanıcıların beğenisini kazanan, etkileşim sağladıkları siteleri ön planda tutuyor.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi

İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun doğru anahtar kelimeleri tercih etmediğiniz sürece hedef kitlenizin internet aramalarında üst sıralara yerleşemezsiniz. Burada arama motoru algoritmaları doğru anahtar kelime analizi yapılmış, kullanıcı aramalarına yanıt veren içerikleri hedef kitlelere sunuyor.

İşlevsel Web Tasarım

Gelelim hem görselin hem de kullanışlılığın birleştiği noktaya. Bir web tasarımının etkileyici ama sadece aynı zamanda rahat kullanılabilir olması gerekiyor. Karmaşık bir menü sistemi maalesef kullanıcıların aradıklarını rahat bir şekilde bulamamalarına neden olur. Bu bir zaman kaybıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere dijitalin temel hedeflerinden birisi olan zaman tasarrufu ilkesinin önüne geçer. Bu yüzden işlevsel olmayan web tasarımına sahip siteler kullanıcılar tarafından tercih edilmezler. Bu aynı zamanda arama motoru algoritmaları tarafından da tercih edilmeyecekleri anlamına gelmektedir.

Optimizasyon

SEO çalışmaları kapsamında en önemli noktalardan birisi optimizasyondur. Optimizasyon hem içerikler hem de görseller için gerekli olup. İçeriğinizin arama motoru optimizasyonunu yaparak internet üzerinde görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Bu esasında benzetme yapacak olursak arama motoru algoritmaları ile içeriğiniz arasındaki iletişimi sağlayan bir sistemdir.

Backlink

Backlink çalışmaları yine algoritmaların önemsediği bir konudur. Çünkü backlink çalışmaları sitenizin görünür olmasına yardımcı olurken aynı zamanda organik trafiğinizi arttırır. Kısaca sitenizin başka siteler tarafından referans gösterilmesidir. Ancak burada zararlı backlinklere karşı dikkatli olmanız gerekir. Arama motoru botları backlinkleri tararken özellikle sitenin amacına uygun linklemeler yapılıp yapılmadığını inceler. Buna bağlı olarak siteniz yükselebilir yahut düşüş yaşayabilir.

Mobil Uyumluluk

Günümüzde internet kullanıcılarının çoğu web sitelere mobil cihazları üzerinden giriş yapıyor. Dolayısıyla sitenizin mobil uyumlu olup olmaması kullanıcı deneyimini etkileyen bir konu. Mobil uyumlu web siteler arama motorları tarafından öne çıkarılırken mobil uyumlu olmayan siteler geri planda kalıyor. SEO çalışmaları kapsamında mobil uyumluluk sağlanarak kullanıcı deneyimi iyileştiriliyor.

Arama Motorları Kullanıcı Aramalarını Nasıl Yorumlar?

Esasında sistem son derece basittir. Kullanıcıların aradıkları ürün, konu ya da hizmete dair internette arattıkları konu başlıkları yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelimeleri oluşturur. Sitenizin içeriklerini oluştururken baz almanız gereken anahtar kelimeler kullanıcıların internette yaptıkları aramalardır.

Kullanıcı aramalarını, algoritmalar birkaç farklı şekilde yorumlayarak bir sonuç sayfası oluşturur. Aynı hizmete ya da ürüne ulaşmak isteyen hedef kitle ortalama 8 farklı şekilde internet araması yapabilir. Bu noktada hedef kitlenizin yaptığı bu aramaların tamamı sitenizin ön plana çıkabilmesi için önemli hale gelir.

Örnekleme yapacak olursak İstanbul’da yaşayan ve ev temizlik hizmeti almak isteyen kullanıcı kitlesi; ‘İstanbul ev temizlik’, ‘ev temizliği İstanbul’, ‘İstanbul ev temizliği’, ‘İstanbul temizlik şirketi’, ‘temizlik firması İstanbul’ gibi daha fazla çoğaltabileceğimiz çeşitli aramalar yaparlar.

Esasında bu aramaların tamamı aynı sonucu bulmak üzerine olsa da her bir anahtar kelimenin aranma hacmi ve anahtar kelime zorluğu değişkenlik gösterir. Burada ise devreye anahtar kelime analiz sistemleri girer. Siteniz için hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini bu şekilde tespit ederek içeriklerinizin arama motorları tarafından ön plana çıkartılmasını sağlayabilirsiniz.

Ana konumuza geri dönecek olursak arama motoru optimizasyonu yani SEO, site iyileştirme çalışmalarının bütününü kapsar. İçeriğimizin başında ele aldığımız algoritmaların tüm kriterleri üzerinde yapılan çalışmalardır. Sitenin dijitaldeki duruşunu bir bütün olarak ele alır ve yapılandırır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Tanımı

Arama motoru optimizasyonu, sitenizin organik trafiğini arttırmak üzere yapılan teknik ve stratejik çalışmaların tamamıdır. Bu çalışmalar sayesinde siteniz arama motorlarında daha iyi bir performans sergiler ve üst sıralara yerleşir. Burada amaç, web sitesinin kullanıcı aramaları sonucunda iyi sıralamalar elde etmesini sağlamaktır.

Bu çalışmalar bir anda sonuç vermediği gibi dijitalde kalıcı ve sağlıklı bir büyüme elde etmenize yardımcı olur. Sitenizin genel performansını artırır ve daha fazla ziyaretçiye ulaşmanızı sağlar.

Neden SEO Yapılmalı?

Arama motoru optimizasyonunun genel amacı, sitenizi arama motorlarında anahtar kelime bazlı üst sıralara çıkartmaktır. Bunun temel nedeni, kullanıcıların büyük çoğunluğunun ilk sayfada ve ilk sıralarda yer alan siteleri tercih etme oranının yüksek olmasıdır. Yani üst sırada yer alan siteler daha fazla tıklanma alırlar. Buna bağlı olarak ziyaretçi sayınız artarken satışlarınızda paralel bir doğrultuda yükselir. Amaç fazla ziyaretçi çekmek değil; satışa yönelik tıklanma sayısını arttırmaktır. İşletmenizin dijitalde sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu yaptırmalısınız.

SEO Yapılmazsa Ne Olur?

Arama motoru optimizasyonu, sitenizin organik trafiğini yükseltmeyi hedefler. Bunun için sitenizde birçok teknik bakım yapar, strateji geliştirir. Eğer web siteniz için SEO yapmazsanız karşılaşacağınız sonuç yanlış anahtar kelime seçimleri ile doğru optimize edilmemiş içerikleri kullanıcılara sunmuş olursunuz. Bu maalesef arama motorlarında sizi hayli gerileri atar. İlk sayfalarda yer almayan bir web sitesinin ise yüksek bir organik trafiğe sahip olmasını beklememek gerekir.

Reklam SEO Mu?

Hem reklam hem de SEO çalışmaları, web siteniz için büyük getiriler sağlar. Ancak bu çalışmalar birbirini desteklemektedir. Yani sadece reklam çalışmaları ile işinizi büyütmeyi planlıyorsanız maalesef bunun kalıcı olmasını garanti edemezsiniz. Arama motoru optimizasyonu yapılmayan bir sitenin arama motorlarında uzun soluklu bir geleceği olmayacağının altını çizebiliriz.

SEO Kullanıcı Deneyimini İyileştirir Mi?

Bu sorunuzun cevabı, evettir. Çünkü zaten arama motoru optimizasyonu kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılan çalışmalar bütünüdür. Optimize edilmiş bir site tamamen kullanıcı memnuniyetini hedefler.

SEO Başarı Garantisi Verir Mi?

Dijital çalışmaların tamamında gerçekçi bir bakış açısı ile hareket etmek sizin için en faydalısıdır. Elbette sektörde SEO çalışmalarının başarı garantisi getirdiğine dair pek çok içerikle karşılaşmışsınızdır. Ama bu maalesef kesin bir şekilde “garanti” edilemez. Elbette SEO çalışmaları sitenizin iyileştirilmesinde ve optimize edilmesinde en büyük bir öneme sahiptir. Ancak kesin başarıyı etkileyen birçok faktörün yanı sıra sizin hedefleriniz ve sitenizin mevcut durumu gibi konuları değerlendirerek hareket etmek en faydalısıdır.

Bu noktada SEO’nun faydalarından yararlanmak için uzman desteği almanız işlerinizi büyük ölçüde rahatlatır. Arama motoru optimizasyonu sayesinde sitenizi görünür hale getirebilir ve kalıcı bir büyüme elde edebilirsiniz.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör