Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

İçerik Pazarlamasına Nasıl Yaklaşıyoruz?

Açıkçası biz içerikle yaklaşmaktan öte bir samimiyetteyiz. Birbirimizi tanır, sever, değer veririz. İçeriğin markalarımıza kazandırdığı o kadar çok şey var ki! Duende Evreni içerik pazarlamasını çok sever efendim. Ne dediniz bizimle kesinlikle çalışmalı mısınız? Hay hay, sizi şöyle detaylara alalım!

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlamasına Nasıl Yaklaşıyoruz?

Arama motoru algoritmalarına en uygun içeriklerle internet aramalarında sitenizin ön plana çıkmasını siz de istemez misiniz? Duende Medya ekibi olarak yaptığımız analiz, planlama ve stratejilerle firmanız için bunu mümkün kılıyoruz. İçerik pazarlaması hizmetimiz ile firmanıza profesyonel destek sağlıyoruz.

Duende Medya İçerik ve Performans ajansı olarak dijital pazarlama süreçlerinin tamamında markaların destekçisidir. Bu noktada sitenizi görünür hale getirebilmeniz ve marka tanınırlığı yaratmanız açısında içerik pazarlamasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ürettiğimiz içeriklerle firmalara “değer” katmaya devam ediyoruz.

Aynı anda hem Türkçe hem de 21 yabancı dilde aktif olarak içerik üretimlerimizi sürdürmekteyiz.

İçerik Üretimi Sağladığımız Diller

Yazıyla yirmi sekiz, rakamla 28 dilliyiz!

Global ajans olmak ne gerektiriyorsa yaptık ve dil sayımızı 28’e çıkardık!

Sıralı tam listeyi aktarıyoruz:

 

Farklı Dillerde Çeviri ve Metin Yazarlığı Hizmetlerimiz

 1. Arapça
 2. Azerbaycan Türkçesi
 3. Bulgarca
 4. Çince (Basit)
 5. Felemenkçe
 6. İngilizce
 7. Fransızca
 8. Almanca
 9. Yunanca
 10. Hintçe
 11. Macarca
 12. İtalyanca
 13. Farsça
 14. Portekizce
 15. Rusça
 16. İspanyolca
 17. Urduca
 18. Uygurca
 19. Özbekçe
 20. Arnavutça
 21. Bengalce
 22. Korece
 23. Romence
 24. Farsça
 25. İşveçce
 26. Tibetçe
 27. Ukraynaca
 28. Sırpça (Latin Alfabesi, istenirse Kril de çalışabiliriz.)

Yukarıda verdiğimiz sıralı tam listede uzman yaratıcı zihinlerimiz aktif olarak üretim sağlıyor. Her gün binlerce kelimeyi çıkaran zihinlerin gücüyle sizi yazıyoruz!

Bizim İçin İçerik Pazarlaması Ne Anlam İfade Ediyor?

Günümüzün değişen algoritmaları kapsamında içerik üretimi giderek önemini arttırıyor. Durmadan gelişen ve kendini yenileyen bu sistem içerisinde biz de kendi stratejilerimizi devamlı olarak güncelliyor; yeni bilgilerin ışığında içeriklerinize Duende yaratıcılığını dahil ediyoruz.

Bildiğiniz üzere internet artık birbirinin benzeri içeriklerle dolup taşmış durumda. Öyle ki araştırmak istediğiniz bir konu hakkında yeni ve güncel bilgiler bulmak için maalesef birçok kaynak siteyi elemek zorunda kalıyorsunuz. Burada kreatif ve yaratıcı aynı zamanda bilgilendirici içeriklerin önemi gözümüze çarpıyor. Tam da bu yüzden birlikte çalıştığımız firmalara ürettiğimiz tüm içeriklerde, orijinalliği ön planda tutuyoruz.

Sıradanlıktan, benzerlikten ve spin içeriklerden bıkmış olan arama motorları için en ideal içerik pazarlaması stratejilerini oluşturup firmanızın internette planlı içerik pazarlama taktikleri sayesinde görünür olmasını sağlıyoruz.

Çalışmalarımız genel olarak;

 • İçerik stratejisi belirleme,
 • Firmanın hedef kitlesini inceleme,
 • İçerik üretimi,
 • İçeriğin yayınlanması,
 • İçerik performans ölçümlerinden oluşuyor.

Bu süreçte firmaların özel istek ve taleplerini değerlendirerek optimize edilmiş içerikler üretmeye azami özen gösteriyoruz.

Amacımız, içeriğin kral olduğu bu evrende doğru stratejiler geliştirmenize yardımcı olarak firmanızı içerik pazarlaması ile tanınır hale getirmektir.

Firmamızın İçerik Pazarlamasında Yol Haritası

İçerik pazarlamasında firmalar için bir yol haritası çizmek ilk önceliğimizdir. Bu sayede firmanın hedef kitlesi ile etkileşim kurabilmesi adına en iyi yol haritalarını oluşturmaktayız.

Müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak ve kaliteli içeriklerle etkileşim alabilmelerini sağlamak için birçok teknik ve editoryal aşamada aktifiz. Bu süreçte firmanın hedef kitlesi, rakipleri, genel durumu, müşterileri ile etkileşimleri, yakın geleceğe dair oluşturabileceği hedeflerini analiz ederek raporluyoruz.

İçerik Stratejilerinin Belirlenmesi

Araştırmalar gösteriyor ki içerik stratejilerine sahip firmalar, rakiplerine oranla bir sıfır ilerden başlıyorlar. Esasında gelişen arama motoru algoritmalarını yakından takip ediyorsanız bu durumun sürpriz olmadığını da biliyorsunuz demektir.

İçerik üretimi, tek seferlik ya da reklamlarda olduğu gibi satışları bir anda yükseltmek için yapılan kof pazarlama taktiklerinin hayli ötesindeki çalışmaları kapsar. İçerik öncellikle marka ve müşteri için önemli olan “değerler”i analiz eder. Burada her iki taraf arasında güçlü, samimi ve kalıcı bir etkileşim sağlamayı amaçlarız.

Reklamların aksine içerik pazarlaması ile hareket ederseniz satıştan önce müşterilerinizi etkilemeyi başarırsınız. Bu firmanız için sadık müşteri ve marka sadakatinin kapılarını açar. Bu yüzden içerik pazarlaması stratejileri sizi dijital dünyada emin adımlarla üst sıralara taşıyabilecek en güvenilir yöntemdir.

İçerik Oluşturma

İçerik üretimi sürecinde değerlendirdiğimiz pek çok alt kriter bulunuyor. Bunları genel olarak ifade etmemiz gerekirse önceliğimiz müşterilerimizin bizden talep ve beklentileridir. Sonrasında bu talep ve beklentilere hedef kitle analizi sonuçlarımızı dahil edilir.

Sürdürülebilir, kaliteli, yaratıcı ve marka hikayesini en iyi şekilde yansıtan içerikler oluşturmayı amaçlarız. Oluşturduğumuz içerik pazarlama stratejilerine bağlı olarak içerik üretimini gerçekleştiririz.

İçeriğin Yayınlanması ve Arama Motoru Optimizasyonu

İçeriğin yayınlaması sürecinde en önemli kriter, optimizasyondur. Bilmeyenler ve yeni başlayanlar için içerik pazarlaması yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere sektördeki en kaliteli ve yaratıcı içerikleri oluştursanız da arama motorlarının sizi dikkate alması için optimizasyonu kesinlikle yapmalısınız. Bu arama motorlarına kendinizi göstermenin ilk adımıdır. Sonrasında kaliteli içerik üretimi ile internet aramalarında üst sıralara çıkmanız mümkün hale gelir.

İçerik Performansının Ölçümlenmesi

Gelelim son ve en önemli adıma; içerik performansının ölçümlenmesi. Bu noktada yayınladığınız içeriğin sitenize katkıları, hedef kitle etkileşim oranı, içeriğin kullanıcılarınız tarafından gördüğü ilgi gibi kriterleri değerlendiririz. Yani oluşturduğumuz stratejiler sonucunda içeriğin bizi hedeflediğimiz noktaya ulaştırıp ulaştırmadığını tespit ederiz. Bu sayede pek çok firma için yeni ve daha yaratıcı işler başarma yolunda ilerliyoruz.

Veri Odaklı İçerik Pazarlamasına Bakış Açımız

Dijital esasında pek çok verinin aynı anda bize sunulduğu bir okyanus. Daha doğrusu bir bilgi okyanusu. Ama bildiğiniz gibi bazen hedeflerimize ulaşmak için bakış açımızı sınırlandırmamız ve sadece bizim için gerekli bilgilere odaklanmamız gerekir. İçerik pazarlaması söz konusu olduğunda bunu veri odaklı çalışma olarak değerlendirebilirsiniz.

Firmanızın sektörüne, hedef kitlenize, ürün ya da hizmetlerinize göre pek çok veriyi aynı anda elde edebiliriz. Kaçırmamanız gereken nokta ise firmanız için bir hedef belirlerken ve strateji oluştururken bu verilerin öncelik sırasını iyi belirlemektir.

Veri odaklı içerik pazarlaması tesadüfi değildir. Planlı, stratejik ve analize dayalıdır. Bu yüzden veri odaklı çalışmalar sonucunda elde edeceğiniz içeriklerin de sizi hedeflerinize yaklaştırması sürpriz olmayacak. Doğru bir planlama ile internet ortamındaki kullanıcı sayınızı, satışlarını arttırabilir; dijitalde kalıcılık için merdivenleri birer birer ve güvenle tırmanabilirsiniz.

Stratejik içerik pazarlaması, çıkacağınız bu buzlu yolda adımlarınızın kaymasını engeller. Firmanız için güvenli bir zemin inşa eder.

İçerik Pazarlamanın Bugünü ve Geleceği

Dijital pazarlama özellikle son birkaç yıldır hızlı bir gelişme içinde. Sektörel rekabet noktasında firmaların yeni ataklar yapması da buna zemin hazırlayan konuların başında geliyor. Yani her geçen gün firmalar için dijitalde kalıcı olmak biraz daha zorlaşıyor diyebiliriz.

Dijital pazarlama içinde içerik pazarlaması size çok sağlam temeller inşa etme fırsatı sunuyor. Özellikle konuya daha geniş bir çerçevede bakan firmaların geçmişten günümüze yatırımlarını içerik pazarlamasına yaptıklarını net bir şekilde görebilirsiniz.

İçerik pazarlamasının geleceğinden bahsedecek olursak, her saniye öneminin arttığının altını çizmeliyiz. Bu çetin rekabetlerin olduğu ve ilerleyen günlerde daha da kızışacağını öngörebildiğimiz alanda siz de yatırımınızı içerik pazarlamasına yaparak dijitalde geleceğinizi sağlama alabilirsiniz.

Etkili İçerik Pazarlamasının Markanıza 3 Temel Faydası

Etkili bir içerik pazarlama size aslında üçten çok daha fazla fayda sağlar. Bunlar doğrudan ya da dolaylı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak daha sade bir bakış açısıyla içerik pazarlama stratejilerinin firmanıza en net katkılarını 3 ana başlıkta derleyebiliriz.

 • Tasarruf

İçerik pazarlaması pek çok avantajının yanında dijital pazarlama seçenekleri arasında en tasarruflu olanıdır. Ayrıca buna paralel olarak başka bir avantajı daha var. Diğer dijital pazarlama taktikleri çoğunlukla şimdiye odaklanır. Örneğin satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırmak için Google Ads reklamı çıkabilirsiniz. Bu yatırım elbette doğru bir planlama ile firmanıza yüksek kazanç sağlar. Ama geleceğe yönelik bir temeli yoktur. Buna karşın içerik pazarlaması hem daha az maliyetli hem de firmanızın geleceği için önemli bir basamaktır.

Bu noktada altını çizmememiz gereken ana konu ise diğer opsiyonlara göre içerik pazarlamasının daha tasarruflu olması ucuz olması anlamına gelmez. Eğer gerçekten kaliteli içerikler ortaya çıkartmak istiyorsanız içeriklerinizi profesyonellerin eline bırakmalısınız. Elbette bunun için öncesinde içerik bütçe planlaması yapmanız ve gerçekçi bütçelerle ilerlemeniz firmanız için en faydalı sonuçları almanızı sağlar.

 • Organik Trafiğin Dolayısıyla Satışların Artması

Sitenizin organik trafik akışını hızlandırmak mı istiyorsunuz? O halde arama motoru algoritmalarının söylediklerine kulak vermelisiniz. Özellikle 2021 – 2022 yılları arasında değişen algoritmalar artık kaliteli içerik üretimine odaklanıyor. Sektör fark etmeksizin dijitalde hedef kitlenizle etkileşime girmek istiyorsanız arama motorlarının ön koşulu kaliteli içerik üretiminden geçiyor.

Organik trafiğinizi arttırmak için siz de vakit kaybetmeden hedef kitle analize dayalı bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz.

 • Sadık Müşteriler

İnternet kullanıcılarının taleplerini ve isteklerini analiz ederek sadık bir müşteri kitlesi yaratabilirsiniz. Hatta daha da iyisi doğru bir strateji ile bu kitleyi adım adım büyütmeniz mümkün. Nasıl mı? Sorunuzun cevabı içerik pazarlamadan geçiyor.

Sadık müşteri kitlelerinin genel talepleri değişkenlik gösterse de belli noktalarda ortaklaşır. Bunların başında etkileşim geliyor. Kullanıcılarınızı öyle iyi tanımalısınız ki samimi bir atmosfer içerisinde sizinle etkileşim kurabilsinler. Bu sayede onların ilgisini çekebilirsiniz. Sonrasında bu etkileşimi satışa çevirmek için çeşitli stratejiler uygulamalısınız. İşiniz burada da bitmiyor. Aynı kullanıcı kitlenin firmanızı tekrar tercih etmesini de sağlamalısınız. Böylelikle kalıcı ve sadık bir müşteri kitlesi yaratabilirsiniz.

Tüm bu süreçler için içerik pazarlaması size pek çok kapı aralıyor. Yaratıcı ve merak uyandıran içeriklerle hedef kitlenizin ilgisini çekmelisiniz öncellikle. Sonrasında marka dilinize uygun bir şekilde etkileşim alanı oluşturmalısınız. Burada müşterilerinizle ya da potansiyel müşterilerinizle kuracağınız iletişim çok önemli. Bu adımları takip ederek kaliteli içeriklerle kalıcı ve sadık bir müşteri kitlesi oluşturmanız mümkün.

Neden İçerik Pazarlama?

Öncellikle günümüzde içerik pazarlaması artık markalar için bir seçenek değil; zorunluluktur. Çünkü bu arama motoru algoritmalarının dijitaldeki rekabeti güçlendirmek ve doğru bir eleme sistemi getirmek için bulduğu yöntem. Burada konuyu biraz daha açabiliriz.

Bildiğiniz üzere artık neredeyse tüm sektörler dijitalde yerini aldı. Ancak geleneksel pazarlamanın ötesinde dijitalde işletmenizi kullanıcılara gösterebilmek ve ilgilerini çekebilmek adına ciddi bir efor sarf etmeniz gerekiyor. Burada üretim, arama motorlarının en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Yani siteniz için yaptığınız her doğru yatırım size kullanıcı etkileşimi ve satışları arttırma olarak geri dönüyor.

Arama motorlarının bakış açısı esasında oldukça net. Algoritmalara göre hedef kitlesinin beklentilerini doğru anlayan ve buna göre hareket eden firmalar öne çıkıyor. İşte bu yüzden dijitalde yerinizi almak, daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız siz de içerik pazarlaması stratejilerine önem vermelisiniz.

İçerik Pazarlamasının Markanıza Faydaları

İlk olarak her ürettiğiniz içeriğin firmanıza yararı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öncellikle içeriklerinizden hedeflediğiniz beklentileri alabilmek için mutlaka bir strateji oluşturmalısınız. Aksi halde ne kadar kaliteli içerikler ürettiğinizi düşünseniz de bu içeriklerden beklediğiniz oranda geri dönüşüm alamazsınız.

İçerik pazarlamasının markanıza faydalı olması için mutlaka verilerden ve analizlerden yararlanmalısınız. Hedef kitle analizi, rakip analizi, kullanıcılarınızın özellikleri gibi konularda araştırmalar yapıp stratejilerinizi oluşturmalısınız. Bu sayede içerikleriniz sadece kaliteli ya da yaratıcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda kullanıcı odaklı içerik üretimi ile etkileşimi ve dolayısıyla satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bu durum hem hizmet satışı hem de e-ticaret için geçerlidir. Hangi sektörde hizmet veriyorsanız verin önceliğiniz her zaman kullanıcılarınız olmalıdır. Aksi halde çalışmalarınızın havada kalacağından şüpheniz olmasın.

Markanıza içerik pazarlaması ile kazandırabileceklerinizi şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kaliteli ve yaratıcı içerik üretimi, kullanıcılarınızın ilgisini çeker. Çünkü internet ortamında hizmet ya da ürün alan kişiler, bunun kendilerine has ve kendileri için olduğunu hissetmek isterler. Siz de içerikleriniz aracılığıyla kullanıcılarınıza samimi ve güvenilir bir ortam inşa edebilirsiniz. Bu sayede hem kullanıcı güveni hem de sadakati kazanmış olursunuz.
 • Günümüzde sitelerin organik trafiğini en çok besleyen kaynak olarak içerikleri görüyoruz. Burada özellikle sektörünün kalıp ifadelerini kıran, müşterilerini geçiştirmeyen ve tüm meraklarını içerikleri ile gideren firmalar öne çıkıyor.
 • İçerik üretimi ile etkileşim sağlayarak müşteriye çevirdiğiniz her kullanıcı esasında hedef kitlenizin büyümesini sağlar. Çünkü içerik üretimi, kullanıcılara gerçekçi ve yalansız yaklaşmanın bir yoludur. Etkileme ve güven temelli bu sistemde, marka tanınırlığınız her geçen gün artar.

İçerik Pazarlamasında Gerçekçi Bakış Açısı Önemli

İçerik üretiminde yapılan en büyük hatalardan birisi kesinlikle kullanıcı deneyimini hafife almaktır. Kullanıcı deneyimini hafife alan firmaların yaptıkları en büyük hatalar arasında kullanıcılarına yanıltıcı bilgiler sunmak gelir. Ancak günümüz itibariyle dijital bu tarz “geçiştirici”, “yanıltıcı” içeriklere doydu.

İçerik pazarlama stratejilerinizi oluştururken kullanıcıların doğru bilgiye ulaşmasını hedef almalısınız. Onlarla samimi bir etkileşim kurabilmek için gerçekçi içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz. Burada “gerçekçi” ifadesi kafanızı karıştırmamalı. Çünkü gerçekçi olmanız yaratıcı ya da merak uyandıran içerikler üretemeyeceğiniz anlamına gelmez. Aksine doğru bilgileri aktardığınız yaratıcı ve merak uyandıran içerik üretimi ile kullanıcılarınızı daha hızlı etkilemeniz mümkün.

Onları önemsediğinizi göstermelisiniz. Kullanıcı odaklı içerik üretimi esasında oldukça basittir. Sadece kullanıcılarınıza karşı dürüst olmalı ve firmanızı onlara doğru lanse etmelisiniz. Günümüz internet kullanıcılarını göz önüne aldığımız zaman bu, firmalardan hedef kitlelerin en büyük beklentileri arasındadır. Çünkü nasıl etkileşimi arttıran stratejik çalışmalar müşteri kitlenizi genişletirse, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen her faaliyetiniz ve içeriğiniz de paralel şekilde dijitalde marka adınızı olumsuz etkileyecektir.

Unutmayın ki dijitalde olumlu olumsuz attığınız her adım size aynı şekilde geri döner. Bu noktada sitenizi kaliteli içeriklerle besleyerek firmanızın hem bugününe hem de geleceğine katkıda bulunabilirsiniz.

Duende Medya İçerik Pazarlamasında Size Neler Kazandırıyor?

Duende Medya ekibi olarak içerik pazarlaması stratejilerimizle firmanızın ihtiyacı olan içerikleri üretiyoruz. İçerik analizinden planlamasına, üretimden yayınlamaya ve ölçümlemeye kadar her adımda yanınızda yer alıyoruz.

Dijitale yeni girdiyseniz ya da uzun zamandır bu sektördeyseniz fark etmişsinizdir. Algoritmalar ve sistemler kendilerini daima günceller. Veriler, bilgiler ve talepler değişkenlik göstermektedir. İşte bu yüzden tüm ekibimiz daima güncel bilgilerin ışında işlerine hâkim olarak içerik stratejileri oluşturur.

Eğer siz de önümüzde güncellemedeki sitenizin internet aramalarındaki yerini korumak istiyorsanız doğru içerik pazarlaması stratejilerini oluşturmalısınız. Bu noktada Duende Medya olarak birlikte çalıştığımız tüm firmaların dijitaldeki çözüm ortağıyız.

Kalite, yaratıcılık, özgünlük, doğru stratejiler ve planlama ile dijitalde firmanızı tanınır hale getirmeniz hiç de zor değil. Duende Medya ekibi dijitaldeki doğru çözüm ortağınız olarak her zaman yanınızda. Kaliteli içeriklerle kullanıcı etkileşimi yakalayabilir bu süreçte marka dilinizi geliştirebilirsiniz. Firmanızın sağlıklı ve kalıcı bir büyüme göstermesini istiyorsanız yatırımınızı geleceğe dönük yapmalısınız. İçerik pazarlaması sayesinde sadece kullanıcı etkileşimini yakalamaz aynı zamanda rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Duende Medya; dijitaldeki gözünüz olmaya devam ediyor. Kaliteli ve kullanıcı odaklı içerik stratejileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör