Duende Medya Ödülsüz İçerik ve Performans Ajansı

İçerik Pazarlaması Nedir?

Ufkun sınırı ufuk çizgisidir. Elbette uzaktan bakarken böyle! Yaklaştığınızda aslında sınır olmadığını fark edersiniz. İçerik dünyasıyla henüz tanışıyorsanız buraya dikkat; burada sınır yok yaratıcı zihinler ve tıkır tıkır işleyen parmaklar var! Hadi detaylandıralım!

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, stratejik yöntemlerle oluşturduğunuz bir pazarlama yöntemidir. Marka değeri bilinciyle hedef kitle analizi sonucunda ulaştığınız kullanıcılara yönelik içerik üretimini baz alır. Amacı hedef kitlenizle etkileşim oluşturmanızı ve bu kitlenin ya da kitlelerin harekete geçmesini sağlamaktır.

Bu pazarlama yöntemini diğerlerinden ayıran belli başlı noktaların olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak içerik pazarlaması; markanın hikayesi, vizyonu, değerleri ile hedef kitle arasında bir etkileşim kurmayı hedefler. Diğer pazarlama yöntemlerinin dışında uzun vadeli bir pazarlama tekniğidir. Ancak bu kapsamda içerik pazarlama süresinde doğru stratejiler ile ilerlerseniz müşteri sadakati kazanmanız kaçılmaz bir başarı olur.

Dijital pazarlamanın çok yönlü stratejilerinden birisidir diyebiliriz. Çünkü rakip analizi, hedef kitle analizi, içerik üreteceğiniz platformları belirleme ve bu platformlara uygun içerik üretimi döngüsünde ilerler. Bu yüzden sonsuz seçenek dünyasında kendi markanıza değer katacak özgün içerikler üretebilirsiniz.

“Burada tek sınırımız ufkumuz.”

Elbette ufkumuzu genişletebilmemiz için öncellikle “içerik nedir” sorusuna doğru bir cevap vermeliyiz.

İçerik Nedir?

İçerik dediğimiz zaman aklınıza sadece web sitesinde yer alan blog ya da hizmet yazıları geliyor olabilir. Ancak içerik üretimi sınırı olmayan hatta günümüzün dijital dünyasında durmadan genişleyen bir pazarlama stratejisidir.

Hedef kitlenize yönelik farklı platformlarda ve formlarda ürettiğiniz tüm çalışmalara genel olarak içerik adını veririz. Blog, makale, video, podcast gibi farklı formatlarda çeşitlilik gösterir. İçerik üretiminin durmadan değer kazandığı günümüzde çok farklı biçimlerde de karşımıza çıkar. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hedef kitle analizinizden edindiğiniz sonuçlara göre tek sınırınız ufkunuzdur.

Özellikle rekabetin bu kadar yüksek oranda seyrettiği dijitalde kalıcı bir görünürlük kazanmak için içerik üretimi zorunludur. Çünkü içerik pazarlama teknikleri sayesinde kullanıcılarınızla aranızda bir etkileşim ortaya çıkar. Markanızı, sizi ve işinizi tanırlar. Yani pek çok opsiyon arasında sizi tercih etmeleri için doğal ve samimi bir yol geliştirmiş olursunuz.

Dijital dünyayı bir evren olarak tanımlayacak olursak şayet içerik bu evrenin merkezi olur.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Potansiyel müşteri bulma aracı olarak içerik pazarlaması, marka farkındalığı yaratmanızın önünü açar. Buna paralel olarak etkileşiminiz dolayısıyla satışlarınız artar ve sonuçta marka sadakati yaratmış olursunuz. Yani henüz satış yapmadan kullanıcılarınız ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurma sanatıdır içerik pazarlaması.

Adından da anlayacağınız üzere bu pazarlama tekniği tamamen içerik üretimine odaklanır. Amacı, hedef kitleyi etkilemektir. Bu ilk adımdır. Ancak hedef kitlenizi etkilemeniz yeterli değildir; bu etkiyi kalıcı hale getirmelisiniz. Bu yüzden kullanıcılarınız ve hedef kitlenizle etkileşim halinde olmalısınız. Onları tanımalı ve içeriklerinizi hedef kitle analizleriniz sonucunda oluşturmalısınız. Peki, hedef kitle analizi nasıl yapılır? Bu sorunuzun cevabına “içerik pazarlaması nasıl yapılır” başlığımız altında detaylı cevaplar vereceğiz. Bu yüzden şimdilik içerik pazarlamasını daha kapsamlı ele almaya devam edelim.

İçerik pazarlamasını bir sanat olarak değerlendirebilirsiniz. Kaynak noktası ise bilginin gücü ve hayal gücünüzün sınırlarıdır. Bu iki uç arasında yapacağınız üretimlerle sektörünüzde birinci sıraya gelebilirsiniz.

Gözden kaçırmamanız gereken nokta devamlılığını sağlamanızın gerekliliğidir. Yani tek bir içeriğinizin kullanıcılarınız üzerinde etki yarattığını ve etkileşiminizi arttırdığını varsayalım. Bununla sınırlı kalırsanız ve devamını getirmezseniz kullanıcılarınız üzerinde bıraktığınız etki, zamanla cılız bir mumun ışığı gibi sönecektir.

Burada yapmanız gereken kullanıcılarınızın etkileşim oranlarını analiz ederek onların sevdiği ve ilgi gösterdiği içerikleri üretmeye devam etmeniz olmalıdır. Bu sayede etkiyi etkileşime; etkileşimi marka tanınırlığına ve onu da sonuç olarak marka sadakatine çevirebilirsiniz. Tüm bu akışı yakalamak için neye mi ihtiyacınız var? Elbette kaliteli içeriklere…

Kaliteli İçerik Üretimi

İçerik üretimi, SEO çalışmalarının vazgeçilmez ve en önemli parçasıdır. Çevrimiçi aramalarda, sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlamak için kaliteli, özgün ve etkileyici içerikler oluşturmalısınız.

İçerik pazarlamasına dair yapacağınız bütün aramalarda karşınıza kaliteli içerik üretimi kavramının çıktığını görmüşsünüzdür. Peki, aklınıza kaliteli bir içeriğin hangi özelliklere sahip olması gerektiği takıldı mı? Öyleyse bu sorunuzu yanıtlayalım.

Özgün

Kaliteli içerik esasında içeriğimizin başından beri anlattığımız konulara uygun şekilde yazılan içeriklerdir. Gelen olarak sınıflandırmamız gerekirse kaliteli içerik ilk etapta kesinlikle özgün olmalıdır. Ama kopya kontrol sistemlerinden aldığınız raporlar sizi yanıltmasın. Çünkü arama motoru algoritmaları için bu sistemlerin verdiği raporlardan daha komplike çalışıyor. Nasıl mı?

Kopya kontrol sistemleri metinlerinizi belirli kelime aralıklarında tarar ve bu sıralamada başka bir örnek bulamazsa içeriğinizin %100 özgün olduğunu söyler. Maalesef spin taraması henüz yapamıyorlar. Dolayısıyla içeriğiniz bir başka sitenin içeriğine çok benzer olsa da kelimelerde yapılan birkaç ufak değişiklik ile özgünlük raporu almak çok basittir. Ama bu içerikler arama motorları tarafından özgün olarak kabul edilmez. Yani bu içeriklerle üst sıralarda yer almanız mümkün değil. Kaliteli bir içerikteki özgünlük, başka bir sitede yer almayan bilgileri kendine has bir üslupla size sunması demektir.

Bu noktada arama motoru algoritmaları içeriğinizin biricik ve özgün olduğuna kanaat getirerek içeriğini dolayısıyla sitenizi ciddiye almaya başlar.

Hedef Kitleye Uyumlu

Burada hedef kitle analizinin önemini görebilirsiniz. Her sektörün kendisine has bir kullanıcı kitlesi vardır. Bu kitlelerin ise talep ve beklentileri değişkenlik gösterir. Örneğin 30-40 yaş aralığında memur kesime hitap eden bir içerikle, 15-25 yaş aralığında öğrencilere hitap eden bir içerik arasında pek çok fark görebilirsiniz.

Kaliteli içerik pazarlaması yapmak istiyorsanız hedef kitlenizi analiz etmelisiniz. Onların beğenileri, ilgi alanları ve samimi buldukları yazım dili sayesinde kısa sürede markanızı kullanıcılarınıza sevdirmeniz mümkün.

Faydalı – Bilgilendirici

Dijital dünya harika öyle değil mi? İstediğimiz her bilgiye günün her saatinde ulaşabiliyoruz. Peki ya bilgi kirliliği?

Kaliteli içerik söz konusu olduğunda kullanıcılarınıza doğru bilgi sunmanız son derece önemlidir. Kullanıcılarınızın içeriğinizden bilgilenmesi ve içeriklerinizi fayda sağlayabilecekleri bir kaynak olarak görmesi gerekiyor. Bu sayede marka güveni oluşturabilirsiniz.

Harekete Geçirici

Yukarıda da değindiğimiz üzere içerik pazarlaması, kullanıcılarınızla etkili bir iletişim dili geliştirmenizi sağlar. Hatta marka – müşteri arasında etkileşim kurmanız için bir zorunluluktur.

Harekete geçirici içerik üretimi ile hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Adından da anlayacağınız üzere bu tür içerikler kullanıcılarınızı harekete geçirir, etkileşim oranını arttırır.

Görsel Optimizasyonu

Hangimiz görselliğe önem vermiyoruz ki? Söz konusu özellikle dijital dünya olanca.

Ürettiğiniz içeriklerle uyumlu ve ilgi çekici görseller kullanmanız kullanıcılarını ve arama motorlarını memnun eden bir diğer kriterdir. Pikseli yüksek görseller, içeriğinizin kalitesini ve okunabilirliğini arttırır.

Sonuç olarak kaliteli bir içerik pazarlaması bunlara ihtiyaç duyar. Değerlendirmelerimiz sonucunda marka, hedef kitle ve rakip analizlerinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu noktada siz de içeriklerinizle müşteri etkileşimini arttırmak istiyorsanız oyunu arama motoru algoritmalarının kurallarına uygun bir şekilde oynamalısınız.

Şimdiye kadar içerik pazarlamanın nasıl olması gerektiğini anlattık. Elbette her sektörde olduğu gibi bu derya denizde de pek çok doğru bilinen yanlış var. Gelin bir de işe bu taraftan bakalım.

Peki, İçerik Pazarlaması Ne Değildir?

İçerik pazarlama, doğrudan reklam anlayışı içeren bir yaklaşım değildir. Tamamen bir ürünü tanıtmak üzerine yapılmaz. Dolayısıyla viral reklam olarak da değerlendiremeyiz.

Geleneksel pazarlama taktiklerinden büyük oranda ayrılır. Geleneksel pazarlama içerisinde yer alan tanıtımlar ve bilgilendirmeler, içerik pazarlama taktikleri içerisinde yer almaz.

İçerik pazarlaması, kısa süreli bir getiri sağlamayı amaçlamaz. Buraya yapacağınız yatırım uzun vadeli ve sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Dolayısıyla sıkı ve disiplinli daha da önemlisi stratejik planlar ile ilerlerseniz sonuç alırsınız. Evet, etkileyici tek bir içerik arama motoru algoritmalarını dikkatini çeker ve kalıcılık sağlamaz. Dolayısıyla içerik pazarlamasından alacağınız sonuçların performans pazarlamasında olduğu gibi kısa süreli olmayacağını bilmelisiniz.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Dijital dünyada görünür olmak ve marka bilinirliği yakalamak için içerik pazarlaması sadece önemli değildir; bir zorunluluktur. Content Marketing Institute tarafından hazırlanan raporlara ve istatistiklere baktığınızda, içerik pazarlama stratejileri ile ilerleyen markaların dijitalde daha başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Geleneksel pazarlamanın her geçen gün işlevinin azaldığını görebiliyoruz. Çünkü artık insanların geneli, tüm ihtiyaçlarına dijital üzerinden ulaşabileceklerini biliyorlar. Dolasıyla müşterisi olacakları firmaları, dijital üzerinden seçiyorlar. Bu yüzden içerik pazarlamasına önem veren firmaların rakiplerini eleyerek bir adım yukarı çıktığını söyleyebiliriz.

Geleneksel Pazarlamadan Farkları Nelerdir?

Her iki pazarlama taktiği de kullanıcıları hedef alır. Ancak arada birkaç fark ciddi oranda gözümüze çarpıyor. İlk olarak geleneksel pazarlama müşterilerine yönelik açıklamalar, bilgilendirmeler ve harekete geçirici faaliyetler sürdürür. Ama burada içerik pazarlamasının aksine potansiyel müşterin geri bildirimi analiz edilemez. İçerik pazarlamasında ise odak kullanıcılarla etkileşim içerisinde olmaktır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler mevcut içerik stratejilerini yapılandırmak ve iyileştirmek açısından büyük öneme sahiptir.

Bu iki pazarlama kullanıcılara ulaşmak için farklı platformlar kullanırlar. Geleneksel pazarlamada TV, radyo, dergi, pano ya da broşür kullanılır. İçerik pazarlama ise dijital kaynakların sunduğu tüm platformlardan yararlanmaktadır. Sosyal medya, bloglar, e-posta bültenleri, podcastler, web seminerleri olarak bunu çoğaltabiliriz. Elbette günümüzde insanların dijital kullanıma yöneldiklerini ve her geçen gün bu oranın daha fazla arttığını gözlemleyebiliyoruz. Yani bu durumda içerik pazarlaması, geleneksel pazarlamanın ötesinde olanaklar sunuyor markalara.

Geleneksel pazarlamada net bir hedef kitleye seslenilmez. Kullanıcılara ulaşma kanallarını göz önünde bulundurursak genele seslendiğini görebilirsiniz. İçerik pazarlaması ise hedef kitle analizleri ile stratejiler oluşturur. Bu hızlı geri dönüş alabilmeniz için avantajlı bir yöntemdir.

Geleneksel pazarlamada bilgilendirme; içerik pazarlamada ise güven duygusu yaratarak etkileme söz konusudur. Dolayısıyla içerik pazarlamada tüketiciyi cezbedecek, geri dönüşümü hedefleyen içerik üretimi baz alınır.

Tüm bu bilgiler ışığında günümüzde içerik pazarlama stratejilerinin geleneksel pazarlamaya göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Gerek hedef kitle etkileşimi gerek satışları arttırma noktasında içerik pazarlaması ile daha başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Dijitalde İçeriğin 4 Temel Amacı

Dijitalde içerik üretimi pek çok açıdan markanıza yarar sağlar. Bu kapsamda firmaların içerik pazarlama taktiklerine başvurmasının 4 temel nedeni vardır.

 1. Pazarlama maliyetinde tasarruf: İçerik pazarlaması birçok pazarlama taktiğine göre daha az maliyetlidir. Buna karşı getirilerinin kalıcı ve sağlıklı olduğunun altını çizmeliyiz. Ancak burada “daha az maliyetli” ifadesi kafanızı karıştırmamalıdır. Evet, değerlendirme yaptığımız zaman dijital pazarlamada içerik pazarlaması firmalara bütçe açısından avantaj sağlar. Ama her hizmette olduğun gibi burada da kaliteyi yakalamak itiyorsanız bütçe planınızı gerçekçi analizlerle oluşturmalısınız.
 2. Satışları arttırma: İçerik pazarlama kısaca üretilen içeriklerle müşteri ağını genişletmeyi ve satışları arttırmayı hedefler. Doğru stratejiler sayesinde firmanız görünür olabilir. Bu sayede ürünleriniz ya da hizmetlerinizin satış oranı paralel olarak artar.
 3. Marka tanınırlığı: Markanızı potansiyel müşterilerinize tanıtmak ve size güven duymalarını sağlamak açısından ürettiğiniz içerikler son derece kritik bir öneme sahip. Marka vizyonunuz ve hedef kitleniz ile uyumlu içerikler sayesinde marka tanınırlığınızı planlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Müşteri sadakati: Dijitalde müşteri sadakati oluşturmak için son derece planlı ilerlemelisiniz. Hedeflerinizi, potansiyel müşteri kitlenizi analiz ederek düzenli ve etkileyici içerik üretimini sürdürmelisiniz. Bu sayede müşterilerinizin sayısı her geçen gün artarken sadık müşteri ağınızı da genişletme fırsatını yakalayabilirsiniz.

İçerik Türleri

Dijital dünyayı bir ağaç olarak tanımladığımızı farz edin. Bu oldukça büyük ağacın açtığı her çiçeği ise farklı bir içerik türü olarak görebiliriz. Her bir dal ayrı bir açıya bakar; her biri farklı yükseklikte ve ağacın gövdesine farklı uzaklıktadır. Ama sonuç olarak hepsinin de amacı birdir; meyve vermek ve büyümek.

İşte bu noktada günümüzde çok sayıda içerik türünden bahsedebiliriz. Her biri farklı içerik yapılarına sahip olabilir. Bu kapsamda yönetim, pazarlama ve içerik oluşturma stratejileri bakımından da değişiklik göstermeleri çok doğaldır. İçeriği üreteceğiniz ve yayınlayacağınız kanalın özellikleri de belirleyici bir unsurdur.

Genel olarak içerik pazarlama türlerini şu başlıklarla özetleyebiliriz:

 • SEO odaklı içerikler
 • Sosyal medya paylaşımları
 • Haber içerikleri
 • Video
 • Bloglar
 • Ürün tanıtımları
 • Podcastler
 • İnfografikler
 • Tanıtım içerikleri

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Gelelim işin en can alıcı kısmına. Esasında içeriğimizin başından beri içerik pazarlaması nasıl yapılır sorunuza çeşitli yanıtlar vererek ilerledik. Bu başlık altında ise daha detaylı bir şekilde bilgilendirme yapacağız.

İçerik pazarlama için 3 önemli adım vardır. Bunlar üreteceğiniz içeriklerin ana hatlarını belirler, iskeletini ortaya çıkarır. Geri kalan ise tamamen içerik üreticisinin maharetine bağlıdır.

Hedef Kitle Analizi

İçerik pazarlamasının en cezbedici tarafı oldukça elastik bir yapısının olmasıdır. Evet, yanlış okumadınız. İçerik pazarlama tamamen elastik bir yapıdadır. Yani çok kolay şekil alır. Burada önemli olan elinizdekilere şekil verirken neleri öncelik aldığınızdır. İşte size bu sorunuzun cevabını birebir hedef kitleniz verir.

Aynı marka için iki farklı hedef kitleye içerik üreteceğimizi varsayalım. Örneğin bu bir cilt bakım ürünü olsun. Aynı anda hem cildi besliyor ve bakımlı görünmesini sağlıyor hem de yaşlanma belirtilerini iyileştiriyor. Hedef kitlelerimiz ise bu durumda 20-30 yaş arası kadın ve erkekler ile 30-50 yaş arası kadın ve erkekler oluyor. Aynı ürün söz konusu dahi olsa bu iki farklı yaş grubu için aynı içeriği üretmek doğru olmaz. Çünkü her iki yaş aralığının da üründen beklentileri değişkenlik gösterir. 20-30 yaş aralığı için genç görünümü koruyan bir ürün olarak; 30-50 yaş aralığı için ise yaşlanma belirtilerine karşı mücadele eden bir ürün olarak içerik stratejileri hazırlanmalıdır.

Bu kapsamda hedef kitle analizi yapmak için aşağıdaki sorulardan yardım alabilirsiniz?

 • Mevcut müşteri kitlenizin özellikleri neler?
 • Sattığınız ürün ya da hizmet kimlere hitap ediyor?
 • Kaç farklı kitleye ulaşmak istiyorsunuz?
 • Ürünleriniz ya da hizmetleriniz hangi sektöre ya da sektörlere hitap ediyor?
 • Ürünleriniz ya da hizmetleriniz hangi cinsiyete hitap ediyor?
 • Hedef kitlenizin yaş aralığı ya da aralıkları neler?
 • Müşterilerinizin gelir durumları ve statüleri nedir?
 • Mevcut müşterilerinizin lokasyonu nedir?
 • Hedef kitleniz hangi sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanıyor?

Bu soruların cevaplarını bularak müşteri profiliniz/profilleriniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Strateji Oluşturma

İçerik pazarlamasının olmazsa olmazı strateji oluşturmaktır. Bu stratejilerde birden farklı etkeni göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İşletmenize özel hedeflerinizden tutun bütçeye, içerik üretiminden performans ölçümüne kadar planlamalarınızı çıkartmalısınız.

İçerik Optimizasyonu

İçerik optimizasyonu en kısa tanımı ile kullanıcı aramalarında ilk sıralara yerleşebilmek için içeriklerin arama motoru algoritmalarına ve kullanıcılara göre optimize edilmesidir. İçerikleriniz ne kadar bilgilendirici, etkileyici olsa da eğer optimize etmezseniz internet aramaları sayfasında iyi bir sırlamaya girmeniz pek de mümkün olmaz.

İçerik Pazarlaması Stratejileri Nasıl Belirlenir? Strateji Oluşturmak Zorunlu Mu?

Bu alanda başarılı olmak istiyor musunuz? O zaman firmanıza özel içerik pazarlama stratejileri geliştirmenizin zorunlu olduğunu da bilmelisiniz.

İçerik pazarlama stratejilerinin genel amacı etkileşimi dolayısıyla satışları arttırmaktır. Bu yüzden doğru içerik stratejileri geliştirerek firmanıza değer katabilirsiniz.

İçerik pazarlama stratejileri uzun vadeli bir süreci tanımlar. Firmanızın müşterilerinizle etkileşim içerisine girmesine ve bağ kurmasına odaklanır. Buna üst düzey bir örnek verecek olursak; sevdiğiniz bir insana hediye aldığınızda onu hediyenin niteliğinden çok markası sevindiriyorsa bu marka doğru içerik pazarlama stratejileri ile müşteriyle bağ kurmayı başarmıştır. İşte içerik pazarlama stratejilerinin hedefi budur. Bu sayede doğal olarak satışlarınız artmaya başlar.

Bu stratejiler içerik pazarlamasını daha etkili hale getirir. Sektör rekabetinde sizi bir adım öne taşır. Ayrıca tek bir kanala bağımlı kılmaz sizi. Aynı anda farklı kanallar üzerinden içerik üretimlerinizi planlayabilirsiniz. İçerik pazarlama stratejilerinizi belirlerken aşağıdaki öncüllere uygun hareket etmelisiniz.

 • İçerik pazarlama yapmak için marka öykünüzü oluşturun.
 • Marka vizyonu ve misyonunuza uygun içerikler üretin.
 • Hedef kitlenizin değerleri ve beğenilerini önemseyin.
 • Hedef kitlenizi tanıyın.
 • İçeriklerinizi hangi kanallarda paylaşacağınızı belirleyin. Her bir kanal için ayrıca kriterlerinizi, hedeflerinizi, sürecinizi planlayın.

Kaliteli Bir İçerik Stratejisi Size Neler Kazandırır?

Kaliteli bir içerik pazarlaması, firmanızın dijital dünyada ayaklarını sağlıklı bir zemine basmasına yardımcı olur.

Doğru Hedef Kitleye Ulaşmanızı Sağlar

İçerik stratejilerinin temelinde hedef kitle analizi yatar. Etkili bir içerik pazarlaması yapmak istiyorsanız önceliğiniz hedef kitlenizi tanımak ve kullanıcılarınıza özgü içerik üretimi gerçekleştirmenizdir. Yani sadece doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda bu kitle ile bağ kurmanıza olanak tanır.

Markalaşma Sürecinizi İnşa Eder

Dijital dünyada markalaşmak gerçekçi bakacak olursak pek de kolay değildir. Çünkü burada ciddi bir rekabet söz konusu. Yani bu markalar arasında sıyrılıp kullanıcılarınız için görünür hale gelmelisiniz. İşte bunu içerik pazarlama stratejileri sayesinde başarabilirsiniz.

Organik Trafiğiniz Artar

SEO ve içerik pazarlaması birbirinden ayrılmaz bir bütündür arama motorunda ilk sıralara yerleşebilmeniz için. Organik bir trafik oluşturmak istiyorsanız eğer optimize edilmiş kullanıcılarınızın taleplerine uygun içerikler üretmeniz gerekir. Bu sayede organik trafiğinizi doğal ve sağlıklı yöntemlerle arttırmış olursunuz.

Markanızı Değerli Kılar

İçerik pazarlaması ile markanızı potansiyel müşterilerinize tanıtabilir ve onların hafızasında yer edinebilirsiniz. Marka değerinizi arttırmak ve kullanıcılarınızda marka sadakati oluşturmak için içerik pazarlama stratejileri dijital pazarlama yöntemleri arasında öne çıkar.

İyi Bir İçerik Hangi Özelliklere Sahiptir?

İyi bir içerik oluşturmak için birden fazla kriteri değerlenmeniz gerekir. Bunlardan sadece birinin ya da birkaçının içerikte olması yeterli olduğu anlamına gelmez. Buna en açık örneği şu şekilde verebiliriz: Hedef kitlenizi analiz ederek veri odaklı, bilgilendirici aynı zamanda harekete geçirici bir içerik oluşturmuş olabilirsiniz. Eğer içeriğinizde arama motoru optimizasyonu yapmazsanız maalesef bu güzel içeriğin çöp olmasına neden olursunuz. Çünkü arama motorları optimize edilmemiş içeriğinizi en basit tanımı ile kullanıcılarınıza önermez. Dolayısıyla zamanla dijital dünyanın görünmeyen pek çok içeriğinin arasında kaybolmaya mahkûm olur.

Esasında iyi bir içerik oluşturmak çok da zor değildir. Sadece içeriğinizi oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde bilmelisiniz.

Veri Odaklı

Siz siz olun verilerin ışığında hareket etmekten vazgeçmeyin. Çünkü bu verileri doğru okumayı bilirseniz çok fazla zorlanmadan yol haritanızı çıkartabilirsiniz. Kullanıcılarınız, rakip siteleriniz, içerikleri yayınlayacağınız kanallar hakkında edindiğiniz veriler sayesinde sağlıklı içerik pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.

Hedef Kitle Analizine Dayalı

İyi bir içerik üretmek için değerlendirmeniz gereken ana konu, bu içeriği kimin ya da kimler için üreteceğinizdir. Çünkü her müşteri kitlesinin beğenileri, talepleri ve beklentileri farklılık gösterir. Hedef kitlenizi görmezden gelerek hareket ederseniz maalesef hedef kitlenizin de sizi görmesini bekleyemezsiniz. Onları tanımalısınız. Size geri dönüşleri olumsuz yönde dahi olsa etkileşimi hedeflediğiniz seviyeye taşımak için bu geri dönüşleri önemsemelisiniz.

Efektif

İnsanlar, çoğunlukla merak uyandıran ilgi çekici içerikler okumaya meyillidir. Efektif yani hareket geçirici içerikler, içerik pazarlamasından hızlı aksiyon almanızı sağlar. Bunun dışında kullanıcılar ile işletme arasında etkileşim oranını arttırır. Dolayısıyla içeriklerinizin sadece bilgilendirici değil aynı zamanda hedef kitleniz üzerinde etki bırakacak formatta olmasına özen göstermelisiniz.

Kreatif

Geçmişten günümüze insanların okuma alışkanlıklarına göz attığımız zaman çoğunlukla yaratıcı olarak değerlendirebileceğimiz içerikleri tercih ettiklerini görüyoruz. Bunu da şu şekilde açıklayabiliriz: Her sitede karşımıza çıkan klişeleşmiş, kalıp ifadeler ilgimizi çekmiyor. Biz yeni, güncel bilgiler ışığında daha önce okuma fırsatı bulamadığımız yaratıcı ve özgün çalışmalara ihtiyaç duyuyoruz. Bu kapsamda yaratıcı içerik üretimi merkezli ilerleyen firmalar her zaman rakiplerinin bir adım ötesinde ilerliyorlar.

İçerik Optimizasyonu

Gelelim en can alıcı konuya; içerik optimizasyonu. Yukarı sizin için listelediğimiz tüm başlıklar içeriğinizin kaliteli ile ilgiliydi. Ancak bu konu tamamen arama motor algoritmalarını ne kadar tanıdığınızla ilgilidir.

Bilmeniz gereken ilk konu içerik optimizasyonunun içeriği oluştururken yapmanız gerekenler olduğudur. Yani sonradan metne entegre etmeye çalışırsanız daima bir şeyler havada kalacaktır. Bu noktada içerik üretimi yaparken anahtar kelime düzeni, başlık dağılımı gibi konuların optimizasyona uygun olduğundan emin olmalısınız.

Kaliteli ve optimize edilmiş içerikler sayesinde dijitalde siz de kalıcı ve sağlıklı adımlarla ilerleyebilir ve marka bilinirliliğinizi arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlamada Siz De Bu Hataları Yapıyor Musunuz?

İçerik pazarlaması maalesef çok fazla bilginin yer aldığı bir alan. Bu durumda doğru ile yanlış bilgiyi birbirinden ayırmalısınız ki emekleriniz boşa gitmesin. Günümüzde içerik pazarlama stratejisi yaptığını düşünen ama bir türlü içeriklerinden verim alamayan onlarca hatta yüzlerce firma var. Peki, sizce nerede hata yapıyorlar?

Bir Stratejiye Sahip Değil Misiniz?

Bu dünyada başarının bir tesadüf olmadığını bilmelisiniz. İşleriniz ne kadar kaliteli ve yaratıcı olursa olsun strateji ve plan oluşturmadan çıkacağınız yolda sekteye uğramanız kaçınılmaz son olacaktır.

Bu kapsamda müşterilerinizin sizinle ilgilenmesini sağlamalısınız. Sizi görmeleri, sizin sadık bir takipçiniz olmaları için onlara nedenler sunmalısınız. En kısa tanımı ile müşteri etkileşimini devamlı hale getirmek için bu stratejilere ihtiyacınız var.

Stratejilerinizi oluştururken hedef kitle analizini, paylaşım yapacağınız kanalları, hedeflerinizi belirlemelisiniz. Unutmayın ki yol haritası olmadan çıkacağınız bir gezi de eninde sonunda yolunuzu kaybedersiniz. Dijital dünyanın sarp yollarında ise yolunuzu kaybetmemek için iyi bir strateji oluşturmaya ihtiyacınız var.

Hedef Kitlenizi Anladığınıza Emin Misiniz?

Siz içeriklerinizi kim için üretiyorsunuz? Eğer genele hitap ediyorsanız bu aynı zamanda hiç kimseye hitap etmiyorsunuz demektir.

İçerik pazarlaması için odak noktanız her zaman hedef kitlenizin talep ve beklentileridir. Onların neye ihtiyacı olduğunu, nasıl etkileşim yaratabileceğinizi, ne tür içeriklerden hoşlandıklarını analiz etmelisiniz.

Reklam kokan ya da satış odaklı içerikler sunmanız artık kullanıcıların ilgisini çekmiyor. Kullanıcılarınız meraklarının giderilmesini işitiyorlar. İlgi gösterdikleri konular hakkında yaratıcı paragraflar okumak istiyorlar. İşte bu yüzden hedef kitlenizi tanımanız ve onlara uygun içerikler üretmeniz son derece önemli.

İçeriğinizin Kalitesine Güveniyor Musunuz?

İçeriklerinizi yayınlamadan önce mutlaka editoryal düzenlemeleri yapmanız gerekiyor. Çok yaratıcı ve ilgi çekici bir konudan bahsettiğinizi varsayalım. Tam olarak hedef kitlenizin beklenti ve taleplerine uygun ayrıca marka hikayenizi de kusursuz bir şekilde kapsıyor. Ama tek bir kusuru var; o da çeşitli yazım yanlışları ve anlatım bozukluklarını içeriyor. İşte bu büyük bir sorun! Neden mi? Çünkü okum sırasında karılaştığımız yazım yanlışları, düzensizlikler ve anlatım bozuklukları okuma kalitemizi düşürür. Bu nedenle konu ne kadar ilgi çekici olursa olsun maalesef bu içerikleri okumak adeta bir çile haline gelir.

Bu noktada kullanıcılarınızın göz zevkini de hesaba katarak içerikleri düzenlemelisiniz. Düzenli, tertipli, alt başlıklar sınıflandırılmış bir içerik eğer ki kreatif ve yaratıcı bütünlüğü sağlarsa burada kullanıcı sadakati oluşturmanız emin olun çok kısa sürecektir.

Müşteri Etkileşiminin Önemini Biliyor Musunuz?

İçerik pazarlamasının temelinde müşteri – firma etkileşimi yatar. Yani müşterilerinizden aldığınız dönüşler son derece önemlidir. Müşterilerinizin verdiği dönüşler onların ilgisini çekebildiğinizi gösterir. Bu yüzden onlarla yanıt vermelisiniz. Aksi takdirde kullanıcılarınız onları önemsemediğinizi düşünür ve ilk etapta yarattığınız etki kısa bir süre sonra söner.

SEO’yu Görmezden Mi Geliyorsunuz?

SEO’yu kesinlikle görmezden gelmemenizi tavsiye ederiz. SEO, esasında birçok alt çalışmayı bünyesinde barındırır. Bu kapsamda içerik pazarlaması, SEO’nun en önemli faaliyetleri arasında sayılmaktadır.

Öncellikle anahtar kelime analizi için çalışmalar yapmalısınız. Doğru anahtar kelimeler her zaman organik trafiği destekler. Düzenli olarak sağlam bir metne sahip, kaliteli, özgün ve yaratıcı içerikler üretmeniz internet aramalarında kullanıcıların gözdesi olmanızı sağlayabilir.

Dijitale Bir de Bizim Penceremizden Bakın!

Sizin için neler yapılabileceğini incelemekten ve bunları raporlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Dijital dönüşüm yolculuğunuz için şimdi bizden teklif alabilirsiniz.

Teklif Al! Tüm Referansları Gör